Свирепата атмосфера не стресна Левски, "сините" на финал

Левски е вторият финалист в тазгодишното издание на Националната баскетболна лига, след като в много драматичен двубой стигна до ценна победа със 100:93 над Балкан в Ботевград в мач №5 от полуфиналната серия между двата отбора.

Пред пълната зала „Арена Ботевград“, в която нямаше фенове на Левски заради цената на билетите за гостуващи запалянковци (100 лева), „сините“ изиграха отлична последна четвърт, в която Джоунс и Чалмарс почнаха да вкарват отвсякъде, а с ключови отигравания в защита се отчете Христо Захариев.

Носителите на Купата на България почнаха с 40:24, но след това Майк Уилкинсън получи контузия, а Николай Върбанов напусна игра заради 5 лични нарушения. Павел Маринов пък поведе своите към обрат и Балкан водеше с 5 точки преди края на третата част, но младите баскетболисти на Александър Тодоров не издържаха на напрежението.

„Сините“ пък направиха уникален обрат, след като падаха в серията с 0:2 след първите два мача в Ботевград, но с отлична игра стигнаха до победата в последните три мача. Левски се справи и с контузията на Уилкинсън, който имаше 17 точки преди да получи контузия.

Най-полезен за гостите беше Джумейн Джоунс, който записа отлична последна четвърт и звърши мача с дабъл-дабъл – 29 точки и 13 борби. Чалмарс добави 24, а Брендън Хийт записа 13 точки и 11 борби. Захариев пък изигра отлична последна част, вкара общо 12 точки, но основният му принос беше в защита, където открадна 3 важни топки.

За домакините Павел Маринов записа цели 37 точки, но в края не успя да окаже влияние в двубоя, а и допусна цели 8 точки. Ноа Далман се отчете с нов дабъл-дабъл – 19 точки и 11 борби.

Във финала Левски отново се изправя срещу Лукойл Академик, след като шампионите стигнаха до 3:1 срещу Черно море в другия полуфинал.

Срещата нямаше как да почне по-добре за Левски, след като стрелбата на „сините“ от всяка точка на паркета влизаше. След първоначалните равностойни минути Майк Уилкинсън почна да бележи кош след кош и завърши частта с феноменалните 16 точки и 3/3 точна стрелба от тройката.

Лайнъл Чалмарс пък вкара 3 поредни коша, а Христо Захариев добави 8 точки, с които носителите на Купата на България стигнаха до умопомрачителните 40 точки, а след първата част водеха с 16 пункта – 24:40.

Последва обаче тежък момент за Константин Папазов, след като Уилкинсън се контузи и нямаше как да продължи срещата, а Николай Върбанов не се вписа добре в срещата, както го направи в мач №4, и бързо натрупа нарушения. Водени от публиката си и Павел Маринов домакините успяха на моменти да свалят разликата до 5-6 точки, но Хийт и Джоунс запазиха разликата от 10 пункта на полувремето – 50:60.

В третата четвърт с нови сили момчетата на Александър Тодоров буквално разгадаха нападенията на „сините“, които записа едва 10 точки в своя актив. Павел Маринов пък продължи да тероризира защитата на Левски, а благодарение на неговите пробиви за 5 лични нарушения Николай Върбанов трябваше да напусне терена – още проблеми за Левски.

Щуц и Светослав Маринов пък направиха разликата 5 точки в полза на Балкан малко преди края, но важни точки на Хийт и Чалмарс изравниха резултата. Все пак точен изстрел от фаул на Маринов даде аванс от точка на домакините от Ботевград – 71:70.

Далман откри точковата сметка на своите в 4-ата част, но Левски направи отлична серия от 9:0 с тройка на Ангелов и кошове на Джоунс и Чалмарс – 73:79. Балакн успя да намали изоставането си на само 2 точки, но тогава последваха тройка на Джумейн Джоунс и грешка на Сашо Груев, който позволи на Захариев да му отнеме топката, а атаката на Левски завърши с бързи две точки на Чалмарс – 81:88.

Джумейн Джоунс продължи да води „сините“ към успеха, а негов кош заедно с такъв на Чалмарс направиха разликата 10 точки, малко под 2 минути преди края. Това реши и всичко в срещата, а Левски стигна до краен успех с 93:100.