Супербоул бе спечелен от Пейтриътс

Звездният тим на Ню Инглънд Пейтриътс триумфира в Супербоул за шести път след победа с 13:3 над "Лос Анджелис Рамс" в най-чаканото спортно събитие в САЩ. Двубоят беше много качествен, макар да не предложи зрелищни отигравания и голяма резултатност, пише gol.bg. На преден план излезе защитната игра и тактическото надиграване между двата тима.

Срещата в Атланта влезе в историята като най-нискорезултатния сблъсък. Двата тима отбелязаха само 16 точки и едва един тъчдаун. Досегашната среща с най-ниска резултатност беше през 1973 г. ("Маями" – "Вашингтон" 14:7).

Двубоят беше чакан с голям интерес заради сблъсъка между 41-годишния Брейди и 17 години по-младия куотърбек на "овните" Джаред Гоф. Опитът на Брейди и добрата защита на "патриотите" обаче се оказаха решаващи. Грешка на Гоф в решаващ момент и пресечено подаване, също наклониха везните.

В битката на треньорът Бил Беличик надви 33-годишния Шон Маквей и отново изведе тима си до трофея "Винс Ломбарди".

Легендарният дует Брейди и Беличик завоюва своите шести шампионски пръстени. Двамата излязоха в мач за титлата за девети път. По този начин "Ню Инглънд" изравни "Питсбърг стийлърс", който е единственият друг отбор с шест победи. Триумфът на легендарното дуо идва 17 години след първата им победа в Супербоул (2002 г.).

Победата е трета в последните пет години за състава от Фоксбъро. От 2015 г. насам те пропуснаха само веднъж да играят в мача за титлата. Година след драматичната загуба от "Филаделфия ийгълс", "патриотите" се връщат на върха".

Беличик вече е най-възрастният треньор, стигал до отличието, като е на 66 години. Той е и треньорът с най-много титли. На 41 години пък Брейди подобри рекорда за най-възрастен куотърбек, отбелязва "Дневник". Дотук никой в историята не беше печелил на повече от 39 годии (рекордът се държеше от Пейтън Менинг).

Брейди вече е и най-титулуваният играч в историята на НФЛ. Дотук той делеше първата позиция с Чарлс Хейли, с когото имаха по пет шампионски пръстена. Освен това куотърбекът записа рекордната победа №237 в кариерата си, изпреварвайки Адам Винатиери.

"Беше невероятна година, преминахме през какво ли не. Може би никога не сме имали толкова трудности, но заедно се справихме. Мачът беше много тежък, защитата на "Лос Анджелис" е много силна, те не ни оставиха никакви шансове и трябваше да намерим пролука, която да използваме. Отбелязахме тъчдаун, а и нашата защита направи един от най-добрите мачове, които съм виждал", каза Брейди след срещата.

Още първият пас на Брейди в мача беше пресечен, но той завърши с 21 успешни от общо 35 и раздаде пасове на общо 262 ярда. Много силен мач направи новобранецът Сони Мишел, като рънингбекът отбеляза единствения тъчдаун.

За MVP във финала беше избран уайд ресийвърът Джулиан Еделман, който направи много силен мач. Опитният Еделман беше търсен в най-важните моменти като овладя десет подавания от Брейди на общо 141 ярда. На ниво беше и другата звезда на тима Роб Гронковски.

В първата четвърт "Ню Инглънд" владееше топката повече от 11 минути. Том Брейди имаше три различни периода, в които трябваше да придвижи топката до ендзоната на "овните", но не сполучи. Още при първия му опит за пас, подавайки към Крис Хоугън, защитата на "Лос Анджелис" пресече топката.

"Патриотите" пропуснаха да открият резултата след изстрел от 46 ярда на Стивън Гостковски.

В същото време нападението на "овните" не действаше толкова убедително. Рънингбековете Си Джей Андерсън и Тод Гърли играха общо три пъти с топката, а куотърбекът Гоф хвърли пасове само на 17 ярда.

Резултатът беше открит 10:33 минути преди края на втората четвърт. При втория си опит Гостковски този път беше точен от 42 ярда, за да изведе "патриотите" напред с 3:0.

До почивката "патриотите" имаха още един добър шанс да увеличат актива си. При оставащи 1:16 минути и четвърти даун на 32-ия ярд в полето на "Ел Ей" нападението на "Ню Инглънд" остана на полето, а Брейди не успя да подаде към Гронковски.

През първото полувреме "патриотите" преодоляха общо 195 ярда, срещу едва 57 за съперника си. Джаред Гоф успя да придвижи топката с първи даун в едва два случая. Освен това куотърбекът на "Лос Анджелис" беше повален на тревата два пъти – веднъж от Кайл Ван Ной и веднъж от Донта Хайтауър.

Брейди също претърпя един "сак", след като най-добрият защитник в лигата за последните две години Аарън Доналд проби гардовете на "Ню Инглънд" и повали куотърбека.

Второто полувреме започна лошо за "патриотите", след като защитникът Патрик Чунг получи контузия и напусна. Двата тима продължиха да правят много грешки в нападение, като така и не се стигаше до тъчдаун.

След поредния неуспешен опит на Гоф, в който дори беше повален отново от Хайтауър и Ван Ной, "рамс" имаше притежение на 53 ярда от ендзоната на "патриотите". Грег Зерлейн беше точен и по този начин изравни резултата 3:3.

Въпреки изравняването на резултата с наближаване на финалните минути съставът на "Ню Инглънд" играеше по-спокойно. Опитът на "патриотите" си каза думите и те бяха първият отбор, стигнал до тъчдаун.

Брейди придвижи на 69 ярда с подавания към Гронковски (два пъти), Еделман и Рекс Бъркхед. Тимът стигна за пръв път в близост до ендзоната на "овните" и се възползва. Сони Мишел за два ярда и отбеляза тъчдаун.

Рънингбекът на "Пейтриътс" стана едва вторият новобранец в последните 30 сезона, който отбелязва тъчдаун в Супербоул, носейки топката. Мишел записа и своя шести тъчдауна в плейофите, с което постави рекорд в НФЛ.

Още в следващата атака "патриотите" пречупиха своя съперник. Джаред Гоф придвижи топката 48 ярда в рамките на седем отигравания и стигна в близост до ендзоната на "патриотите".

Куотърбекът на "Лос Анджелис" обаче взе спорно решение да подава надалеч още при втори даун и пасът му към Брандън Куук беше пресечен от Стефон Гилмор.

Това даде обратно топката в ръцете на Брейди при оставащи само 4.22 минути до края на редовното време. В рамките на 3.05 минути той я придвижи на 41 ярда от вратата на "овните", а там последва ново точно изпълнение на Гостковски с шут, което даде аванс от 10 точки на "Пейтриътс".

"Овните" атакуваха в последната минута, но стигнаха само до 48-ия ярд, откъдето изстрелът на Зерлейн се оказа неточен и така беше сложена точка на срещата.

"Днес е велик ден за нашия футболен отбор. Голямата заслуга е на играчите, които се трудеха много и показаха, че са шампиони с поведението си на терена. Всички ни отписваха посредата на сезона, но ние още сме тук и показахме, че знаем как да печелим", каза след двубоя Беличик.