Страхотни 30 минути и фрапантна грешка пратиха Франция на четвъртфинал на Световното

Франция се превърна в 5-ия четвъртфиналист на Световно първенство 2014, след като в тежък осминафинален двубой „петлите“ излъгаха Нигерия с 2:0 след прекрасни 30 минути в края на двубоя.

Дидие Дешам реши да изненада Нигерия с пускането на Оливие Жиру на мястото на Антоан Гризман, но тази тактика не сполучи през първото полувреме, през което „петлите“ имаха само един добър шанс за гол.

Нигерия пък имаше по-добри положения, а при едно Еменике вкара и гол, но беше отсъдена засада за нападателя на „супер орлите“. През втората част обаче картината на терена се промени, особено с влизането на звездата на Реал Сосиедад.

4099336

Гризман раздвижи играта на Франция и се заредиха положения пред вратата на Нигерия, а два пропуска направи Бензема. В крайна сметка обаче в 78' след грешка на Енеяма Погба с глава прати „петлите“ на четвъртфинал на Световното първенство.

В 92' пък при поредната опасна акция на Франция Валублена прати топката за Гризман, който не успя да засече, но пък Йобо закова топката в собствената си врата – 2:0.

4099331

Франция влезе в мача със сериозни притеснения след двете си загуби от Сенегал (2002) и Южна Африка (2010), но момчетата на Дешам показаха характер в трудния мач и успяха да спечелят.

Едва за втори път пък Нигерия не успява да отбележи във вратата на европейски отбор на Световно първенство (10 мача). За 5-и път Франция ще играе на четвъртфинал, като до момента всеки път, когато отборът стигне тази фаза, неизменно стига и до полуфинал.

Франция ще се изправи срещу победителя от срещата Германия – Алжир, която ще се изиграе по-късно днес. Досега останалите двойки на четвъртфиналите на Световното първенство са Бразилия – Колумбия и Холандия – Коста Рика.

Стартови състави и статистика НА ТОЗИ ЛИНК

4099330

Двата тима почнаха в много бързо темпо, като офанзивната схема на "петлите" показа своя ефект с няколко много бързи пробиви на Матуиди и Дебюши, които завършиха с опасни центрирания, но не и решаващ удар.

4099307

Постепенно и "супер орлите" показаха скорост в нападение и в 12' стигнаха до много опасен пряк свободен удар до наказателното на Франция, но след центрирането Лорис успя да се справи. Като цяло, темпото в мача беше отлично в началото, но в завършващата фаза и двата отбора допускаха много брак.

Френските национали почнаха да приемат играта повече в своята половина и така в 19' се стигна до откриване на резултата. Муса центрира отлично топката за Еменике, който успя да овладее и да отбележи, но съдията отмени гола заради засада на стрелеца на Нигерия.

4099304

"Петлите" отговориха с впечатляваща атака, като Погба мина през 3-ма и комбинира надясно към Валублена. Крилото от своя страна центрира перфектно за тъмнокожия халф, който намари топката от воле, но Енеяма успя да спаси.

Франция продължи да натиска и в 38' дойде и най-доброто положение за тима, когато Матуиди проби отлично през центъра. Той пусна в наказателното за Валублена, който чукна топката на пътя на Дебюши, но ударът на десния бек мина на сантиметри от гредата.

4099312

Първата част завърши с по едно интересно положение и пред двете врати. В 43' Еменике беше оставен да оперира непритесняван около наказателното поле като той прати истински снаряд по посока на вратата, но Лорис успя да избие. Последва бърза контраатака, като Валублена намери Жиру непокрит в наказателното поле, но нападателят на Арсенал не успя да реши какво да прави и подари топката на Енеяма - 0:0 на почивката.

4099308

В началото на второто полувреме "петлите" отново почнаха по-мотивирано, но Жиру загуби две ключови топки в половината на Нигерия. В 52' пък Варан получи медицинска помощ, след като беше ударен лошо с топката. Две минути по-късно Матуиди влезе със зверски шпагат в глезенa на Онази и получи жълт картон, а халфът напусна терена на носилка със съмнения за счупен крак.

В 60' Дешам най-накрая направи смяна, като пусна Гризман на мястото на Жиру, а това освежи нападението на Франция. Само няколко минути по-късно резервата изведе отлично Бензема сам срещу вратаря и нападателят успя да преодолее с удар Енеяма, но Ошанива успя да избие преди топката да попадне във вратата.

4099332

Оживлението в играта на Франция бе видимо, като "петлите' продължиха да атакуват масирано и изпуснаха страхотни положения. Първо, удар на Бензема беше избит от голлинията, а при последвалия удар Гризман в горната греда - пореден пропуск.

В 78' Кабай центрира перфектно от пряк свободен удар и Бензема засече с глава, но Енеяма успя да спаси. Последва корнер, при който вратарят увисна и с глава Погба насочи в очертанията на вратата - този път защитник не успя да избие и Франция откри резултата.

4099339

Последва отчаян натиск на "супер орлите", които отвориха празни пространства в защита и в 81' Антоан Гризман остана сам срещу Енеяма, но вратарят се реваншира за грешката си с прекрасна намеса.

В нито един момент Нигерия не успя да натисне, а в 92' стана ясен и крайният изход от мача. При корнер Бензема и Валублена разиграха край флагчето, а крилото успя да пробие и да пусне за Гризман. Нападателят не успя да засече, но Йобо насочи топката в собствената си врата - 2:0 краен резултат.