Страхотен обрат на Байерн прати Дортмунд сред изпадащите

Байерн Мюнхен затвърди кризата в големия съперник Борусия (Дортмунд), след като днес ФК Холивуд направи страхотен обрат и стигна до 2:1 срещу селекцията на Юрген Клоп в мач от 10-ия кръг на шампиона, понасяйки 5-а поредна загуба.

Двубоят се играеше почти изцяло пред вратата на „жълто-черните“, които обаче с втората си ситуация в мача успяха да открият чрез Ройс в 31', а сериозна грешка при попадението допусна Бенатиа.

Това беше и първи гол, който Байерн допуска през първото полувреме в шампионата, а и изобщо във всички турнири от началото на сезона (с изключение на Суперкупата на Германия).

Това обаче не смути баварците, които още в 55' бяха отправили над 20 удара, а в 70' на терена се появи Франк Рибери, който заедно с друга резерва – Невен Суботич, реши мача.

Първо, в 72' френското крило пробва да изведе Робен, но Суботич пресече паса и поднесе топката на Левандовски за 1:1. В 85' пък защитникът задържа Рибери в наказателното поле и Робен минута по-късно донесе победата на баварците.

Така, шампионите се отдалечиха на върха в класирането, като водят на Волфсбург с 4 точки – 25 срещу 21. Байерн продължава да е без загуба през настоящата кампания, а освен това „черния звяр“ засили Борусия Дортмунд в зоната на изпадащите.

Воденият от Юрген Клоп тим е с най-много загуби от началото на сезона – 7, като със 7 точки „жълто-черните“ са на 16-о място в класирането.

Хосеп Гуардиола отново остави на пейката Данте и Франк Рибери, като избра схема 3-4-1-2 за своя отбор, поставяйки Томас Мюлер до Робърт Левандовски. В защита пък бяха предпочетени Бенатия, Боатенг и Алаба, подпомагани от Лаам и Бернат, които обаче бяха нагърбени с повече офанзивни функции.

Юрген Клоп, който за пръв път имаше няколко дилеми в състава си преди мача, остави Гьондоган на пейката, заедно с Имобиле, Рамос и Гроскройц. Кел и Свен Бендер получиха стартови номера, а нападението на тима се водеше от Обамеянг.

Двубоят почна вихрено за баварската машина, като още в 5' домакините можеха да поведат. Робен се отчете със страхотен пробив в наказателното поле и от 6 метра стреля силно, но топката срещна ръката на Вайденфелер, а след това излезе в корнер след контакт с гредата.

Само 4 минути по-късно Борусия отговори с бърза контраатака, която остави Мъхитарян на върха на атаката. Той също заложи на силата и уцели страничния стълб зад вратата на Нойер.

Последва масиран натиск на домакините, като Мюлер на дв пъти беше изведен сам срещу вратаря, но така и не успя да го преодолее. Робен пък на два пъти пробва рефлекса на Вайденфелер, но без успех за холандския техничар.

Именно той в 23' можеше да отбележи много красив гол, след като нахлу в наказателното поле, мина покрай двама защитници и „хвърли“ Вайденфелер в обратната посока и точно преди да нанесе категоричен удар Бендер с впечатляващ шпагат успя някак да смени траекторията на топката, пращайки я в корнер.

В 30' и Нойер трябваше да показва рефлекс, след като отлична контраатака позволи на Обамеянг да се озове сам срещу немския страж, но Нойер не трепна и спаси. Не така обаче стояха нещата само минута по-късно – Обамеянг направи пробив отдясно надбягвайки Алаба и центрира в наказателното поле, където Бенатиа изпусна тихия до момента Ройс, който безпроблемно вкара за 0:1 с глава.

Това подейства на играчите на Гуардиола, които се хвърлиха в атаки, но Робен и Мюлер направиха непростими пропуски, останали сами срещу Вайденфелер. И в двата случая опитният страж надделя в задочния дуел – 0:1 до почивката.

Веднага след паузата вратарят се намеси при удар на Левандовски, а в 52' като по чудо не се стигна до изравняване, след като полякът беше изпуснат от резервата Суботич (заменил принудително Хумелс) и стреля от 6 метра, но в аут.

В 64' се стигна до поредния невероятен пропуск пред вратата на Вайденфелер, след като Боатенг се отчете с нетипичен пробив отдясно и центрира отлично пред малкото наказателно поле, където Бенатиа от непосредствена близост стреля в аут. Зад него пък връхлиташе Мюлер. Минута по-късно Робен пробва нов удар, но Вайденфелер лесно спаси.

Гуардиола реши да заложи на Франк Рибери в края, пускайки го в 70' на мястото на Гьотце. Тогава и Борусия за првъ път осъществи атака в противниковата половина и стигна до корнер, но не последва сериозна опасност за Нойер.

Именно Рибери беше с ключов принос за изравняването. В 72' Рибери проби през центъра и пробва извеждащ пас за Робен. Той беше пресечен от Суботич, но никой не покри Левандовски и с мощен диагонален шут в долния ляв ъгъл на Вайденфелер бившият ас на Дортмунд наказа бившия си тим – 1:1.