Страхотен Георги Иванов на сантиметри от медал в Сопот

снимка: Guliver/Getty Images

Българският гюлетласкач Георги Иванов направи най-добрия резултат в своята кариера на Световното първенство по лека атлетика зала в полския град Сопот. В третия си опит от финала Иванов записа 21.02 метра, с което подобри националния рекорд в дисциплината.

Предишното върхово постижение отново бе поставено от Георги Иванов, а това стана през миналия месец в Добрич и бе по-малко с точно 20 сантиметра.

С този резултат Иванов зае пето място в класирането. Шампион стана Райън Уайтинг от САЩ с постижение – 22.05 метра, а втори е германецът Давид Шорд с 21.79.

Четвърти завърши двукратният олимпийски шампион от Пекин 2008 и Лондон 2012 Томаш Майевски от Полша с лично постижение за годината от 21.04 метра. Аржентинецът Херман Лауро остана шести с 20.50 метра. Със сантиметър по-малко седни се класира Орасио Кремона (Южна Африка), а последен във финала завърши руснакът Александър Лесной с 20.16 метра.

Състезанието на Георги Иванов започна с фаул, след което при втория си опит той постигна 20.08 м. Последва най-добрият му опит – 21.02, който го изкачи на трето място. След това обаче двукратният олимпийски шампион Томаш Майевски измести нашият атлет само с 2 сантиметра по-добър резултат, а в крайна сметка с 21.26 бронза грабна новозеландецът Томаш Уолш. Той постави и рекорд на Австралия и Океания.

В последните си три опита Георги Иванов направи три фаула и така остана пети. Той обаче се превърна в първият ни представител във финал на Световно първенство в зала и то при дебюта си. Нещо, което направи и на открито през лятото.