Стосър и Халеп ще спорят за титлата в София

снимка: sofia-tennis.bg

Австралийката Саманта Стосър се класира за финала на Турнира на шампионките на УТА в София с награден фонд 750 хиляди долара. Поставената под номер 4 Стосър победи шестата в схемата Анастасия Павлюченкова (Русия) с 6:1, 1:6, 6:3 след 106 минути игра.

Така в спор за трофея утре 29-годишната австралийка ще се изправи срещу номер 1 Симона Халеп (Румъния), която по-рано днес елиминира Ана Иванович (Сърбия) с 2:6, 6:1, 6:3.

Шампионката от Откритото първенство на САЩ през 2011 година Стосър започна отлично мача. Тя поведе с 3:0, като до края на първия сет даде само гейм на съперничката си. Австралийката проби и на старта на втората част, но след това рускинята се разигра и взе шест поредни гейма, за да изравни резултата.

В решаващия трети сет Стосър отново стабилизира подаването си. Тя реализира ранен пробив и поведе с 4:1, след което удържа без проблеми преднината си, като дори пропусна един мачбол при 5:2 и сервис на Павлюченкова.

С успеха австралийката си осигури 220 точки за световната ранглиста и 130 хиляди долара.

Стосър има преднина от 3:2 в директните двубои срещу Халеп, но двете победи на румънката са от срещите им през този сезон. Тя побеждава австралийката в Синсинати с 6:4, 4:6, 6:2, а след това и в Москва в мача за титлата през миналия месец със 7:6(1), 6:1.

Любопитното е, че Халеп е спечелила пет титли в пет финала през този сезон, а след силното си представяне в София, където единствена е без загуба досега, тя ще се изкачи да рекордното в кариерата си 11-о място в световната ранглиста в понеделник.