Стох стана легенда с втората си титла в Сочи

Камил Стох продължи да пише история на Зимните Олимпийски игри в Сочи, след като спечели втората си титла, този път в турнира на голямата шанца в ски център „Руски Горки“.

Лидерът в генералното класиране за Световната купа по ски скокове до момента през сезона се позлати за първи път на малката шанца в Сочи 2014 на 9-ти февруари, а днес спечели втория олимпийски златен медал в кариерата си.

Стох е първият спортист в историята на Полша, който носи повече от една титла на Зимна Олимпиада на страната. Това не е изненадващо, защото „дружина полска“ можеше да се похвали с 2 златни медала изобщо в историята си преди Сочи 2014, а днес вече има 4 само от Игрите в руския курорт.

Именно Стох даде тонус на великолепното представяне на поляците на Олимпиадата с титлата си на малката шанца, след това другата звезда на страната в зимните спортове – Юстина Ковалчик – спечели ски бягането на 10 км класически стил, а днес с 0.003 секунди по-добро време Збигнев Бродка грабна златото в кънки бягането на 1500 метра.

Камил Стох бе лидер още след първия скок, където българинът Владимир Зографски приключи участието си в Сочи 2014 на 47-мо място. Вторият опит на поляка бе доста по-слаб – 132.5 метра, но му позволи да събере общ сбор от 278.7 точки и да спечели титлата със само 1.3 пункта преднина спрямо Нориаки Касай.

Легендарният 41-годишен японец спечели сребърен медал при 7-то си участие на Зимни Олимпийски игри, след като върна времето назад и отново демонстрира най-добрата си форма, позволила му да скочи 133.5 метра за общ сбор от 277.4 точки.

Единственият предишен медал на Касай от Олимпийски игри е също сребро през 1994-та година на голямата шанца в Лилехамер (Норвегия). Така невероятната кариера на Касай вероятно ще завърши без титла от нито едно голямо първенство – Световно, Олимпиада, Световна купа или „4-те шанци“, където той има всичко, но не и злато.

На трета позиция остана един от най-добре представящите се състезатели през сезона в Световната купа – Петер Превц, за когото бронзът на голямата шанца е добре дошъл, при положение, че вече спечели сребро на малката преди седмица. Превц събра 274.8 точки след скок от 131 метра, с който измести Зеверин Фройнд (Германия) от подиума.

Поздравления заслужава норвежецът Андерс Фанемел, останал 5-ти, докато един от големите фаворити Грегор Шлийренцауер остана едва 7-ми, изоставайки още от Маринус Краус (Германия).

Още един поляк и цели двама японци намериха място в топ 10 – Михаел Хайбьок, Дайки Ито и Рерухи Шимизу. Бронзовият медалист на малка шанца Андерс Бардал (Норвегия) този път бе далеч от най-добрите завърши 16-ти.

Швейцарецът Зимон Аман, олимпийски шампион от Ванкувър 2010, се нареди едва 23-ти, което вероятно се дължи на падането му по време на втората тренировка по-рано през седмицата.

Както Sporta.bg вече ви съобщи, победителят в престижния турнир „4-те шанци“ Томас Дитхарт и австрийската звезда Томас Моргенщерн изобщо не се класираха за финалния втори скок.