Сърбия отново срази Русия в Световната лига

снимка: fivb.org

Сърбия постигна втора поредна домакинска победа над европейския шампион и защитаващ титлата си от Световната лига 2013 отбор на Русия. „Плавите“ отново се възползваха от избора на треньора Андрей Варонков да заложи на резерви и се наложиха този път с 3:1 гейма, след като вчера постигнаха успех с 3:2.

Залата в Ниш отново бе пълна и отпразнува победата на домакините след 21:25, 25:16, 25:18 и 25:20 за час и 44 минути. Следващата седмица Сърбия – бронзов медалист от Евро 2013 – гостува на България в софийската зала „Арена Армеец“.

„Плавите“ вече имат 5 пункта – колкото и САЩ - след първите си два мача в турнира и делят първо място във временното класиране на Група В с американците, докато Русия и България са 3-ти и 4-ти с по 1 точка и еднаква геймова разлика.

Посрещачът на сребърния медалист в италианското първенство Перуджа – Неманя Петрич – направи много силен мач за домакините и завърши с цели 28 точки (24 от атака, 4 от блокада). Той бе в основата на възхода на своя отбор в началото на втория гейм, след като „сборная“ започна по-силно и спечели първата част. От новия сезон Петрич ще се подвизава в Каза (Модена), с който подписа за две години заради по-добрите финансови условия.

Звездата на сръбския отбор Александър Атанасиевич започна мудно двубоя, но завърши с 18 точки след успешни атаки най-вече в третия и четвъртия сет. Той направи 1 блокада и записа 1 ас, въпреки че с дълга серия от начален удар отчая руснаците още във втория гейм.

Урош Ковачевич се отчете с 10 точки и беше най-продуктивен от сервис с трите си аса. Руският тим направи по-слаб мач от вчерашния, като отново Денис Бирюков единствен заслужи похвали с 16-те си точки. По 12 добавиха Артьом Волвич и Сергей Савин, но дори с техните усилия шампионите от миналата година не можаха да се противопоставят на съперника си.

Треньорът Варонков пробва да обърне развоя на събитията във втория и четвъртия гейм с включването на по-опитните Тарас Хтей и капитана Сергей Макаров, но те не влязоха в ритъм и не допринесоха за осъществяването на обрат. Дебютантът на поста диагонал Денис Земченок не впечатли с нищо и завърши мача само със 7 точки.