Срам и позор за Гърция, победи за Румъния и Унгария

Европейският шампион от 2004-та година и осминафиналист от Световното първенство 2014 Гърция записа шокиращо домакинско поражение с 0:1 от Фарьорски острови и нанесе поредно разочарование и повод за срам на феновете си в квалификациите за Евро 2016.

„Елините“, които бяха изправени пред идеалната възможност да запишат първа победа в битката за участие на Шампионата на Стария континент във Франция, вече са на последното шесто място в Група F с актив от само една точка след 4 мача.

Фарьорски о-ви сензационно покори далеч по-титулования си и именит съперник с перфектна контраатака в 61-ата минута, завършена с едно докосване от Едмундсон за изненадващото 0:1 на стадион „Йоргос Карайскакис“ в Пирея.

4124327

Така националният отбор не можа да почерпи от доброто представяне в Шампионска лига на Олимпиакос, който на същия стадион бе повалил последователно европейски колоси като Атлетико (Мадрид) и Ювентус.

Загубата е 4-та поредна като домакин на Гърция, като в исторически план тимът е имал само една по-продължителна серия от седем поражения в периода 1981-1982-ра година.

На другия полюс е настроението в другата балканска държава в Група F – Румъния – която с късни голове се наложи с 2:0 като домакин над изненадващия временен лидер Северна Ирландия и свали британците от челото на класирането.

Неочаквано в герой за румънците се превърна защитникът Паул Пап, който наниза и двете попадения за домакините в 74-ата и 79-ата минута. Така Румъния вече има 10 точки и остава без поражение, като Северна Ирландия е на второ място с 9 пункта.

Унгария се изкачи на трета позиция със 7 точки, изпреварвайки Финландия (4), след като „маджарите“ спечелиха с 1:0 домакинството си на съперника от скандинавието. Единственият гол в напрегнатия и равностоен сблъсък бе дело на Золтан Гера в 84-ата минута.