"Смърфове" и "канарчета" не се надлъгаха в постно пловдивско дерби

Локомотив (Пловдив) и Ботев (Пловдив) изиграха постно дерби от 23-ия кръг на Първа професионална лига и завършиха при 0:0 на „Лаута“. Това бе 106-и сблъсък между пловдивските грандове на ниво Първа лига/“А“ група, а равносметката е по 38 успеха и вече 30 ремита. Ботев продължава без победа в три мача от подновяването на шампионата, докато пък домакините не познават вкуса на поражението в пролетния дял след победа и две равенства.

Отборите на Бруно Акрапович и Николай Киров се вкопчиха в люта битка още от самото начало на мача, но не създадоха много опасни ситуации пред ответната врата. Първата част бе тактическо надиграване, а след почивката „смърфовете“ и „канарчетата“ се откриха, но не успяха да определят победител.

Sporta.bg проследи емоционалното пловдивско дерби на живо с картина и видео. Благодарение на наш репортер на „Лаута“, успяхте да разберете всичко най-интересно от дербито. Вижте какво се случи минута по минута ТУК!

Двата отбора започнаха двубоя крайно предпазливо и не предложиха много сериозни положения през първата част. „Канарчетата“ и „смърфовете“ се дебнеха за грешки и разиграваха топката предимно в централната зона на терена, вкопчвайки се в здрава битка с груби влизания и нарушения.

В началото на срещата кълбото бе повече пред вратата на Иван Чворович. В 9-ата минута стана меле в пеналта на Ботев след удар на Езе, но Локо не се възползва. Три минути по-късно Веселин Марчев можеше да отбележи след добра солова акция на Анте Аралица отдясно, но стреля крайно неточно от чиста позиция.

В 24-ата тимът на Николай Киров отговори с опасна контраатака. Везалов загуби топка в центъра, а Жоао Пауло бе изведен в предни позиции. Той остана сам срещу Езе и го премина, след което стреля технично, но топката премина край страничния стълб на Илко Пиргов. Последваха удари на Тодор Неделев и на Серкан Юсеин, но те не представляваха заплаха за стража на домакините.

В 42-ата минута Локо получи най-добрия си шанс, след като Марчев излезе на чиста позиция в пеналта. Капитанът на „смърфовете“ проби отдясно и стреля с левия крак, но Чворович улови след рикошет в краката на Йордан Минев.

През втората част двата тима подобриха играта си и заиграха много по-отворено. Умарбаев създаде първата опасна ситуация след почивката, но ударът му бе блокиран от бранител на „канарчетата“. Те, от своя страна, отговориха с удар на Жоао Пауло. Бразилецът се измъкна и стреля от чиста позиция, но Пиргов улови слабия удар.

В 55-ата Аралица се активизира за Локо в предни позиции и създаде напрежение пред Чворович. Той стреля опасно от воле, но топката мина над напречната греда на стража. Минута по-късно хърватският нападател поиска дузпа за бутане в гръб от страна на футболист на гостите. Аралица се бе озовал очи в очи с Чворович, но се подхлъзна и падна, а съдията нямаше как да свири 11-метров наказателен удар.

Малко след тази ситуация Стивън Езе имаше перфектна възможност да изведе „смърфовете“ напред в резултата. Защитникът стреля с глава след центриране от пряк свободен удар, но кълбото премина близо до страничния стълб на Чворович.

В 66-ата Ботев опита поредно заучено положение, с което да потърси нестандартен подход за отбелязване на попадение. Балтанов пусна хитър пас към Неделев от пряк свободен удар, но ударът на халфа бе блокиран.

Десет минути по-късно Густаво Афонсо отправи опасен удар от воле към вратата на Илко Пиргов. Халфът на гостите стреля от около 30 метра, а топката премина близо до страничния стълб на стража на „смърфовете“, но отново не намери целта.

В 90-ата Стивън Петков можеше да донесе победата на гостите, но ударът му от дъгата на наказателното поле премина встрани от вратата на Илко Пиргов. В добавеното време пък Димеон Райков стреля от пряк свободен удар, но ударът му мина над вратата на Чворович. Това бе всичко по-интересно, което се случи на „Лаута“ и двата тима поделиха точките.

След ремито Ботев продължава да заема 5-ото място в подреждането с 33 точки, макар да е спечелил само една от последните си 9 срещи в първенството. Четвъртият Берое е на 8 пункта пред „канарчетата“.  „Смърфовете“ пък са на 7-а позиция с 28 точки и само Верея стои между двата пловдивски гранда.