Словения на 1/2 финал на Евробаскет след зрелище срещу Латвия

Словения няма спирка на Евробаскет 2017 и продължи да пише история, отстранявайки Латвия от първенството след успех със 103-97 във втория четвъртфинал в зала „Синан Ердем Доум”. Мачът беше изключително атрактивен и качествен, като в него имаше всичко – 200 точки, обрати, драма, забивки, красиви изпълнения, спречквания. След седем победи от седем мача до момента Словения ще срещне действащия шампион Испания в полуфиналната фаза.

Отборите започнаха с изключително висока резултатност, като през първата част вкараха общо 57 точки. В последните минути от откриващата част Словения се задържа напред за 34-23 след края й. През втората четвърт Латвия започна да топи разликата, а точно преди почивката взе контрол над мача и направи серия от 11-2, за да поведе с 55-51.

Словенците, водени от Горан Драгич, започнаха второто полувреме със серия от 11-0, за да си върнат водачеството и след много силни минути си осигуриха двуцифрена преднина след третата четвърт – 76-66. Латвийците обаче не се отказаха и след 9-0 в началото на последната десетка се приближиха само на 4 точки, за да се върнат в мача. Въпреки невероятни тройки на Лука Дончич, Кристапс Порзингис, който стоя доста време на пейката заради ранни проблеми с личните нарушения, се разигра и при минута и 50 секунди до края разликата беше само точка. Драгич и Дончичобаче бяха прекалено силни и изведоха отбора си до седма поредна победа на Евробаскет.

В последните 10 секунди красивият мач беше загрозен от спречкване между Антъни Рандълф и Кристапс Порзингисслед грубо нарушение на първия. В крайна сметка и двамата напуснаха играта, а в оставащите секунди нямаше как да се получи обрат. Най-резултатен за победителите с 27 точки бе Лука Дончич, който хвана и 9 боеби, а Горан Драгич записа 26 точки, 8 асистенции и 6 борби. Клемен Препелич добави 17 точки, а Антъни Рандълф се отчете с 16 точки и 9 борби.

За Латвия Кристапс Порзингис наниза 34 точки и хвана 6 борби, с 23 точки завърши Давис Бертанс, а с 12 плюс 6 асистенции – Дайрис Бертанс.