Скандално! Съдия изхвърли Ботев на полуфиналите за Купата срещу Славия!

снимка: SPORTA.BG

Славия детронира носителя на Купата на България Ботев (Пловдив) в скандален мач реванш на националния стадион "Васил Левски"! "Белите" надвиха действащите носители на трофея с 1:0, а първата среща в Коматево приключи при 2:1 и голът на чужд терен за тима на Златомир Загорчич се оказа повече от важен.

Главният съдия Станислав Ставров обаче попадна в епицентъра на голям скандал. В края на мача той не отсъди явна дузпа за нарушение срещу Жоао Пауло! Пред погледа на съдията Велков едва не счупи краката на бразилеца, а реферът си замълча и така ощети "канарчетата". На всичкото отгоре реферите отмениха попадение на Стивън Петков заради засада, макар положението да бе повече от спорно.

Иначе Ивайло Димитров донесе победата на "белите" с попадение от дузпа в 66-ата минута. Така Славия е на финал и ще чака ЦСКА-София или Левски, надявайки се да вдигне първи трофей от 1996 година насам.

Sporta.bg проследи всичко най-интересно, което се случи на националния стадион „Васил Левски“, специално за вас! Може да видите подробности минута по минута ТУК!

Мачът започна ударно с две бързи положения пред двете врати, но после темпото се забави и двата тима не искаха да рискуват. Славия можеше да се възползва от наивна грешка на стража на Ботев Иван Чворович още от съблекалнята. В първата минута Галин Иванов стреля неубедително, но вратарят изпусна топката и за Ботев „канарчетата“ можеше да стане опасно, но кълбото излезе в корнер.

В 12-ата минута Неделев центрира от фаул от десния фланг, а Терзиев засече с шпагат топката в напречната греда. Страничният рефер обаче отсъди засада и това бе правилно решение, макар ситуацията да беше тънка.

Три минути по-късно Стефан Велков засече добро центриране с глава, но ударът му мина над вратата на Чворович. Славия опитваше повече атаки и се стремеше да владее контрола над топката до края на първото полувреме. Това обаче не доведе до нищо опасно с изключение на един пряк свободен удар почти на границата на наказателното поле.

Това се случи в 33-ата минута, когато Иван Минчев стреля от фаул, но топката срещна стената. Тя се върна при играча на „белите“ и той отправи нов мощен изстрел, който пак се отби в тяло на противников футболист.

В края на първата част Ивайло Димитров и Тодор Неделев опитаха късмета си, но и двамата не сполучиха. Играчът на Славия пробва неуспешно задна ножица от удобна позиция, а халфът на Ботев не затрудни стража на домакините Георги Петков с непретенциозен далечен удар.

Тимът на Златомир Загорчич стартира перфектно второто полумвреме в търсене на попадение. В 54-ата минута след центриране от фаул топката стигна до Галин Иванов, а той я копна към Стефан Велков. Бранителят остана почти на празна врата, но позицията бе неудобна и той изпрати топката покрай страничния стълб.

Две минути по-късно неразбирателство в отбраната на Ботев можеше да накаже „канарчетата“. Терзиев не се разбра с вратаря Чворович и изчисти пред него, а топката попадна в Иван Минчев. Той опита атрактивен удар от воле от малък ъгъл и топката премина покрай вратата. В 58-ата пък Влади Узунов опита късмета си с мощен шут от далечна дистанция, но топката пак не пожела да влезе.

Това обаче се промени в 65-ата минута, когато „белите“ получиха право да изпълнят дузпа. Чунчуков центрира към Ивайло Димитров, а той овладя и бе изритан в гръб от Пламен Димов. Станислав Ставров не се двоумеше много и отсъди бялата точка. Зад нея застана самият Димитров и не сгреши за 1:0.

10 минути по-късно Стивън Петков бе изведен зад отбраната на домакините и отбеляза, но съдията отсъди засада. Положението бе изключително спорно, като сякаш Петков бе на една линия с последния защитник на Славия.

В 84-ата минута дойде най-скандалният момент в срещата. Стефан Велков изрита брутално Жоао Пауло без топка в пеналта, а Станислав Ставров не посочи бялата точка за изненада на всички. За негов ужас "канарчетата" го наобиколиха, а най-изнервен бе Йордан Минев. Играчите на Ботев не можеха да повярват на случилото се, а феновете тръгнаха да влизат на терена. Ситуацията обаче бе овладяна и играта продължи.

Това обаче се оказа всичко в срещата и най-старият столичен клуб ликуваше. Футболистите и треньорският щаб на Ботев пък се струпаха около съдийската бригада след мача, за да искат обяснение за неотсъдения 11-метров наказателен удар, но това остана без значение.