Силен Григор обърна впечатляващо Вердаско в Торонто

Дъжд, прекъсвания, обрат и вълнуващ тайбрек в третия сет – в завръщането на Григор Димитров на победния път имаше всичко. Първата ни ракета елиминира Фернандо Вердаско с 4-6 6-2 7-6(5) в мач от втори кръг на Мастърса в Торонто и така най-накрая се справи с този съперник, след като вече два пъти през този сезон допусна поражения от него (Индиън Уелс и Маями).

Григор допусна ранен брейк в първия сет и не навакса изоставането, но във втория си взе поправителния с вдъхновена игра. В третия сет играта на два пъти бе прекъсвана за кратко, а при 4-4 гейма играчите напуснаха корта и се върнаха няколко часа по-късно, за да доиграят, след като дъждът бе спрял.

В трети кръг победителят играе срещу Милош Раонич или Франсис Тиафо.

Григор започна мача с двойна грешка, а после сбърка бекхенд и изостана 0-30. Началният му удар заработи за кратко, но при 40-40 българинът бе изненадан от прецизен форхенд на испанеца и така се изправи пред брейкбол. В следващото разиграване допусна непредизвикана грешка от бекхенд и предаде подаването си. И Вердаско все още не бе напълно концентриран, но във втори гейм навакса от 15-40 и затвърди за 2-0.

Топ тенисистът ни откри сметката си за 1-2, а в четвъртия гейм стигна до топка за рибрейк, но в критичен момент сервисът на Вердаско влезе в употреба – 1-3.

Последва поредица от бързи сервис геймове, като вече направи впечатление, че Григор е много по-солиден от основната линия. По-трудно обаче намираше и начин да постави под напрежение опонента си от посрещане. При аванс от 5-4 испанецът сервираше за мача, поведе 40-0 и реализира третия сетбол с ас по правата – 6-4.В началото на втория сет ударите на Димитров станаха по-дълбоки, което бе ясен сигнал за по-голяма увереност. Световният №5 изграждаше точките предимно на бекхенда на Вердаско, все по-често залагаше на сайсове, а ретурът се подобри видимо. Всички тези дребни подобрения оказаха желания ефект и в четвъртия гейм българинът проби – 3-1.

Топ тенисистът ни затвърди за 4-1 и настроението в играта му се завърна, а заедно с това и желанието да спечели всяка точка.

В осмия гейм Григор докара точките до дюс. В следващото разиграване извади от баланс Вердаско и с мощни форхенди го постави в неспасяема ситуация. На сетбола българинът уплътни отлично корта, а добрата защита му осигури решителната точка – 6-2.

В третия гейм от решителния сет първата ни ракета изостана 15-40, но се мобилизира навреме и извади подаването си.

Петият гейм се превърна в жестока битка. Равнището на игра на Григор не падна, но се вдигна това на опонента му и въпреки това българският тенисист не се поддаде – спаси две точки за пробив и се измъкна – 3-2. При 3-3 играта временно бе прекъсната, защото започна леко да вали, но това не повлия на световния №5 – 4-3.

След осмия гейм дойде ново прекъсване заради дъжда, който този път бе прекалено силен, за да може играта да се поднови – 4-4.

Организаторите бяха твърдо решени двубоят да се доиграе, така че след като изминаха няколко часа, Григор и Фернандо отново бяха на игрището. Българинът спечели подаването си за 5-4, а после изпусна мачбол – 5-5. Стигна се до тайбрек, в който Димитров победи със 7-6(5).