Швейцария шокира Еквадор в последната секунда

Швейцария осъществи трети пореден обрат на Световното първенство 2014, след като „кръстоносците“ губеха с 0:1 от Еквадор на полувремето, но през второта част момчетата на Отмар Хицфелд изравниха, а в последната секунда стигнаха и до победа с 2:1 в първи мач от група Е на Мондиал 2014.

Първото полувреме мина под диктовката на „кръстоносците“, но изненадващо Еквадор откри с първото си по-сериозно положение, след като защитата на европейския тим изпусна Валенсия, който се разписа от близко разстояние в 22'.

На полувремето Хицфелд смени яловия Щокър с Мехмеди, който се оказа спасителят на Швейцария, след като в 48' отбеляза за 1:1. Равенството изглеждаше най-логичният резултат, но в последната минута мачът беше решен.

При контраатака Валенсия намери отлично Рохас, който обаче се поколеба и не успя да стреля. Така с мигновена контраатака на дясното крило беше намерен Родригес, който прати топката в малкия пеналт и Сеферович успя да вкара за 2:1.

4094276

Така в 8-и пореден мач Еквадор не успя да стигне до равен на Световно първенство, като се потвърди практиката отборът да губи всеки път, когато допусне гол.

Швейцария пък остава непобедена в официален мач от края на европейските квалификации през 2011 година. Оттогава насам в 11 поредни мача тимът няма поражение, включително и 10 мача в квалификациите за Световно първенство 2014. Освен това тимът за втори пореден Мондиал тръгва с победа, след като преди 4 години в ЮАР „кръстоносците“ спечелиха срещу Испания.

По-късно днес Франция има възможност да се изравни в челото на група Е, ако успее да спечели срещу Хондурас тази вечер. На 25-и Швейцария играе срещу „петлите“, докато Еквадор излиза срещу аутсайдера в групата.

4094238

През първата част направи впечатление стремежът на "часовникарите" да обстрелват от далечна дистанция вратаря на Еквадор Алехандро Домингес. Той обаче демонстрира концентрация във всеки един от деветте случая и се намесваше убедително, когато имаше нужда от това.

Звездите от Байерн и Наполи Джердан Шакири и Валон Бехрами бяха най-честите автори на подобни изстрели извън очертанията на наказателното поле, но не успяваха да преодоелят Домингес.

4094245

В заключителните десетина минути на частта обръчът около пеналтерията на Еквадор се стесни, но центриранията от фланговете не представляваха сериозна опасност за бранителите на латиноамериканския отбор.

В 35-ата минута Швейцария поиска дузпа, след като удар на Шакири от дъгата на наказателното поле се отби в ръката на Енер Валенсия, но той бе прекалено близо до съперника си, а и бе прибрал дланта си до тялото, когато топката я докосна.

До края на полувремето "кръстоносците" се опитаха да върнат гола, но вместо това Еквадор можеш да стигне го гол, ако не беше отличната намеса на Джору - 0:1 на почивката.

Втората част почна ударно за Швейцария, като в 47' удар на Лихтщайнер се отби в защитник и профуча покрай гредата. При последвалото центриране от корнер резервата Мехмеди с глава успя да реализира и да изравни резултата - 1:1.

Последва раздвижване в редиците на "червно-белите", които осъществиха няколко много опасни атаки в своя полза, които обаче завършиха без гол. В същото време Еквадор можеше да се разпише чрез Монтеро, но ударът му мина на половин метър над вратата.

4094277

В 67' пък топката се озова във вратата на Еквадор, но попадението беше отменено заради засада на Шака. 3 минути по-късно отново той пусна към Шакири в ситуация 3-на-1 в полза на европейския тим, но младият флангови нападател не успя да се разпише. Само минута по-късно Енер Валенсия едва не се разписа след грешка на Беналио, но отлично там се намеси Берген - все още 1:1 на "Ещадио Насионал".

В заключителните минути Швейцария натисна, но Беналио се отчете с ключова намеса в 87', когато Айови пробва удар отдалеч, но опитният страж успя да избие и да запази вратата си от решаващ втори гол.

4094275

В 93' мачът беше решен, като Еквадор може да съжалява, че не спечели мача. След страхотен пробив на Валенсия крилото намери Рохос непокрит пред наказателното поле, но нападателят се засуети. Оттам тръгна невероятна контраатака на Швейцария, която премина отдясно наляво към Родригес, а левият бранител успя да намере Сеферович, който с безпощаден удар от 4 метра направи 2:1.

4094282

Съставите

Селекционерът на „часовникарите“ Отмар Хицфелд залага на всичко най-добро, с което разполага в състава си сред титулярите. На вратата е Диего Беналио, а пред него Щефан Лихтщайнер, Стив фон Берген, Йоан Джуру и Рикардо Родригес.

Единственият чист нападател е Йосип Дръмич, но той ще бъде подпомаган активно от звездата на Байерн (Мюнхен) Джердан Шакири, Валон Бехрами, Желсон Фернандеш, Гранит Хака и Гьокан Инлер.

Наставникът на Еквадор Рейналдо Руеда поставя на вратата Алехандро Домингес, а в защита се залага на Хорхе Гага, Фриксон Ерасо и Хуан Карлос Паредес. Звездата на Манчестър Юнайтед Антонио Валенсия е сред титулярите на дясното крило, а съименникът му Енер Валенсия, Хайме Айови и Фелипе Кайседо също ще бъдат пряко ангажирани в атаката на тима.

В средата на терена личат имената още на Карлос Груесо, Кристиан Нобоа и Джеферсън Монтеро.