Шок в Англия: Уигън изхвърли Сити от ФА къп

Мечтата на футболните фенове в Англия да гледат полуфинал за ФА къп между грандовете Манчестър Сити и Арсенал няма да се осъществи, защото „гражданите“ шокиращо допуснаха домакинско поражение с 1:2 от носителя на трофея за миналия сезон Уигън.

Шестият в класирането на втора дивизия – Чемпиъншип, който представяше Англия в Лига Европа заради знаменития си поход към отличието в ФА къп, отново развенча суперфаворит и заслужи класирането си на полуфинал.

Бранителят на Сити Мартин Демикелис отново разочарова с изявите си в защита, след като направи дузпа за първия гол на Уигън, а след това с нова грешка стана индиректно причина за второто попадение на гостите, които водеха с 0:2 в 46-ата минута.

Самир Насри върна надеждите на Сити за обрат или поне преиграване с гол в 68-ата минута, но ужасяващи пропуски – най-вече на Един Джеко – попречиха на „гражданите“ да се доберат до равенство.

Така само няколко дни след като Манчестър Сити спечели драматично Купата на лигата, допусна първа домакинска загуба от английски отбор през сезона и сензационно отпадна от Уигън, който доказа, че носи в себе си магията на ФА къп.

4071562

Носителят на трофея от миналата година ще се изправи срещу Арсенал на полуфиналите, а другият спор за място на финала е между Хъл Сити и третодивизионния Шефилд Юнайтед.

В 27-ата минута Жорди Гомес откри резултата от дузпа, отсъдена за нарушение на Мартин Демикелис в наказателното поле срещу Марк Антоан Фортуне. Нападателят на Уигън се измъкна от опеката на аржентинския бранител, който отново ощети отбора си с грешно отиграване, както се случи в осминафиналния сблъсък с Барселона в Шампионската лига миналия месец.

Въпреки че имаха достатъчно време на разположение, домакините не само не изравниха, но и допуснаха ново попадение във вратата си – в 46-ата минута Демикелис отново не действа концентрирано в защита, което позволи на Пърч да засече с глава центрирането на МакАртър за 0:2.

От този момент нататък второто полувреме се проведе почти изцяло пред вратата на Уигън, но шестият в Чемпиъншип отбор бранеше вратата си без паника и с много синхронизирани и успешни действия.

Все пак, логичното се случи в 68-ата минута, когато Самир Насри прекрати серия от пропуски пред вратата на Скот Карсън. Яя Туре свали кълбото за французина на дъгата на наказателното поле и той я изстреля в долния ляв ъгъл за 1:1. Попадението бе спорно, защото Джолиън Лескът бе зад защитата и подскочи, за да пропусне топката между краката си. Бранителят не пречеше на вратаря в ситуацията, но ако не бе реагирал, кълбото щеше да се удари в него – въпреки всичко голът бе зачетен.

След връщането на интригата Сити отново обсади вратата на съперника, но нападателите на тима направиха шокиращи пропуски пред целта.

В 81-ата минута Един Джеко направи сериозен пропуск, след като не можа да засече топката в мрежата от 2 метра пред голлинията при центриране по земя на Майка Ричардс. Отново босненският таран се провали пред гола 180 секунди по-късно след центриране на Джеймс Милнър, като с глава не можа да насочи кълбото в целта и то мина на сантиметри встрани от гредата.

Финалните минути бяха крайно напрегнати, но стената пред Скот Карсън издържа и Уигън опроверга твърденията, че светкавицата никога не удря два пъти.