Ще поднесе ли Сърбия изненада във финала на Световното по баскетбол?

Тази вечер Мадрид е арена на финалния сблъсък на Световното първенство по баскетбол, като в решаващата битка за титлата един срещу друг се срещат отборите на суперфаворита САЩ и суперизненадата Сърбия.

Световните шампиони от преди 4 години не са в най-добрия си възможен състав, но Майк Кжижевски отново надскочи себе си и с млади играчи като Къри, Томпсън, Фарийд, Ървинг, Дейвис и много други направи феноменален отбор от атлети, който за 5 минути може да изхвърли всеки един отбор от надпреварата.

Сърбия, от друга страна, е приятната изненада на шампионата, след като отборът тръгна с 2 победи и 3 загуби и всички очакваха да си замине още в осминафиналите срещу Гърция.

Това обаче не се случи, след като "плавите" записаха поредица от уникални мачове, като елините (непобедени до този момент) регистрираха катастрофална загуба с 18 точки благодарение на силната защита на Теодосич и компания. Упражнението със "задушаващата" защита беше повторено и срещу Бразилия (28 точки разлика) преди да дойде изненадващия полуфинал срещу Франция (която победи домакина и фаворит за финала Испания).

В него двата отбора показаха всеки един от ключовите елементи в баскетбола, но Милош Теодосич се оказа прекалено голям залък за "петлите", които не удържаха най-резултатния гард на Сърбия и след 90:85 "плавите" стигнаха финала.

САЩ имаше далеч по-лесен път до финала, като единствено Литва създаде проблем на американците, но само до полувремето в полуфиналния двубой. След почивката звездите от НБА "задушиха" нападението на Литва и отново спечелиха с повече от 20 точки разлика.

Именно защитата ще реши днешния двубой и всичко сочи, че това ще е отборът на американците. Ротациите на Майк Кжижевски поддържат свежи играчите, които играят изключителна защита. Постоянното редуване на гардовете Роуз, Ървинг, Томпсън, Къри в петицата помага за страхотна защита на периметъра, като те покриват дори липсата на каквато и да е защита на реализатор №1 на отбора Джеймс Хардън. Когато все пак гардовата линия бива преодоляна, под коша чакат Антъни Дейвис и Кенет Фарийд, които се оказаха невероятна двойка под коша. Същото важи и когато на терена е Демаркъс Къзънс, който показва сериозно израстване в поведението си на терена.

Разбира се, Сърбия има своите оръжия, но западните ни съседи ще трябва да изиграят феноменален двубой и всичко почва от Милош Теодосич. Той бележи над 15 точки средно на двубой, но досега не се е изправял срещу толкова "тежка" защита. Той ще играе над 35 минути (ако се опази от фаулове), като срещу него ще има почти винаги свеж гард, който да го пресира от момента, в който топката попадне в негови ръце.

Битката под двата коша също ще бъде много интересна, като Мирослав Радулица е лидер в класирането по борби в нападение, но до голяма степен неговото представяне срещу Антъни Дейвис зависи от съдиите. Ако бъде позволена по-твърда игра, то сръбският център ще има леко предимство заради по-здравата си физика, но Дейвис е изключителен защитник и до момента не е бил надиграван.

Стрелбата отдалеч ще е много важна за Сърбия, ако отборът иска да остане най-титулуван на Световни първенства. Тук се намесва третият реализатор на отбора - Богдан Богданович, който бележи близо 12 точки средно на двубой, при 41.3 % успеваемост от зоната за три точки. Стрелбата му, и тази на Теодосич, могат да наклонят везните в полза на бившия световен шампион.

Дори всичко да върви отлично за Сърбия обаче "плавите" трябва да се надяват, че САЩ няма да има ден в стрелбата. Засега обаче американците са имали проблеми само в отделни части, но когато излязат концентрирани на терена, съперниците обикновено губят срещите в рамките на 5-6 минути. По подобен начин загуби Литва в полуфинала, а в елиминационната фаза звездите от НБА печелят мачовете си със средна разлика от 31 точки.

Въпреки категоричните победи на САЩ обаче, тази вечер в Мадрид ни очаква много интересен баскетбол. Последният път, когато двата отбора се срещнаха на Световно първенство, беше в Индианапослис през 2002 година, когато тогавашната Югославия удари с 3 точки разлика САЩ в четвъртфинала и нанесе едно от най-срамните поражения на тима.

В един двубой нищо не може да бъде сигурно. САЩ е големият фаворит, но Сърбия е изненадвала не веднъж или два пъти. Способна ли е да го направи отново?