Шампионът по снукър от 2012 в София отпадна след невероятн драма

снимка: Monique Limbos

След като вчера отстрани спечелилия PTC Victoria Bulgaria Open през миналата година Джон Хигинс, сега шампионът от първото издание на снукър турнира през 2012 година Джъд Тръмп също приключи своето участие.

Англичанинът загуби с 3:4 фрейма от своя сънародник Майкъл Уозли, който игра на много високо ниво, въпреки че вечерният му мач вчера приключи последен около полунощ.

Първият фрейм, който бе доста кратък, започна с брейк от 16 точки на Тръмп, но след негова грешка Уозли направи серия от 36. Сгрешен удар по розовата обаче даде възможност, от която световният номер 6 се възползва – брейк от 76 точки и 1:0 части.

Вторият фрейм започна добре за Уозли, който реализира 9 точки. Вкарана Бяла при удар по Розовата обаче предостави на Тръмп 6 точки и възможността да започне брейк. Англичанинът не се възползва, реализира едва една Червена и Майкъл Уозли спечели фрейма със сенчъри брейк – 108 точки и 1:1.

Още с началния си удар в третата част Тръмп позволи на съперника си да започне серия, която обаче продължи едва 9 точки. На свой ред шампионът от 2012 година пък пропусна елементарна Черна.

След кратка размяна на удари между двамата играчи, отново Тръмп сбърка при опита си да разбие основната група Червени и подари нова възможност за брейк на своя съперник, който се възползва от нея и добави нови 39 точки към сметката си. Пореден лесен пропуск на световния номер 6 позволи на Уозли да направи нова точкова серия от 29, която му бе достатъчна, за да поведе с 2:1.

Началото на четвъртия фрейм бе добро за Тръмп, който направи брейк от 17 точки, но отново неуспешния опит за разбиване на Червените спря инерцията му. Англичанинът все пак принуди Уозли да сгреши и се възползва от тази грешка, затваряйки фрейма с брейкове от 20 и 54 – 91:0 и 2:2.

В петата част беше ред на Уозли първи да запише точки, започвайки с брейк от 13. Фреймът обаче бе рестартиран, след като двамата играчи така и не изкараха Бялата от купа Червени. След новото начало започна дълго тактическо надиграване, но сгрешен защитен удар на Тръмп позволи на Уосли да направи серии от 28 и 9 точки.

Негова грешка при удар по Черна и последвали неуспешни отигравания и в атака, и в защита, дадоха възможност на Тръмп да запише брейкове от 21 и 8 точки, с които да намали пасива си. Последва нов брейк от 35 и Синя, вкарана с много късмет,която реши фрейма в полза на шампиона от 2012 година.

Уозли обаче изравни светкавично резултата след сенчъри брейк от 133 точки, който бе постигнат благодарение на висок процент на вкарани топки и невероятни комбинации с Розовата.

Решаващият фрейм започна с тактическо надиграване, но два фаула на Уозли доведоха до фрийбол за Тръмп, който номинира Зелената и направи брейк от 60 точки, който направи резултата 73:0. Уозли обаче не се предаде и направи феноменална серия от 75 точки, с която спечели фрейма и мача.

Така Уозли си осигури четвъртфинален сблъсък с Питър Ебдън, който победи Джо Пери с 4:2 фрейма.

В друг от четвърфиналните мачове световният шампион Марк Селби, който победи с 4:2 Роби Уилямс, се изправя срещу бившия първенец на планетата Шон Мърфи, разбил Джими Уайт с 4:0.

Мартин Гулд, победил с 4:1 Рики Уолдън, ще се изправи срещу Марк Дейвис, който острани също с 4:1 Алан МакМанъс.

Последният четвъртфинален двубой е между Лука Бресел, който отстрани с 4:1 Марк Кинг, и Майкъл Уайт, победил с 4(cat) Джими Робъртсън.