Шампионски Лудогорец отново разочарова "Герена"

Лудогорец победи Левски с 3:2 на „Герена“ в последния двубой от 39-ия кръг на първата седмица в А група.

Освободени от напрежение, двата тима изиграха интересен и динамичен за родните стандарти двубой, в който Лудогорец показа по-голяма класа и измъкна трите точки, макар че игра с голяма част от своите резерви.

Левски откри резултата в 27-а миннута чрез Валери Божинов, не и без помоща на късмета, след като топката стигна до него след рикошет в Ивн Чворович. Само две минути по-късно Себастиан Ернандес изравни, а три минути след почивката Жуниор Кишада с елегантен гол изведе Лудогорец напред.

Дани Абало направи 3:1 в 87-а минута, а в опитите си да стигнат до нов гол „сините“ удариха две греди. Все пак в продължението на срещата Валери Божинов от дузпа оформи крайното 3:2. Разградчани пък пропуснаха дузпа през първата част.

Така Лудогорец постигна трета победа над Левски през сезона. Разградчани вече са шампиони, а с победата днес вече имат актив от 81 точки. Левски записа 14 загуба и отава пети с 59 точки.

С оглед на предстоящия двубой за Купата на България треньорът на Лудогорец Стойчо Стоев излезе на „Георги Аспарухов“ с голяма част от своите резерви. Шанс за изява получиха Иван Чворович, Шоко, Витиня и до скоро контузеният Александър Барт. Колумбиецът Себастиан Ернандес също започна като титуляр, атаката поведе Жуниор Кишада, а по крилата действаха Даниел Абало и Йерун Луму. Капитанът Светослав Дяков също се завърна в игра.

За Левски в предни позиции отново заиграха Цветан Генков и Валери Божинов, Дъстли Мюлдер действаше като централен защитник, а като титуляри отново започнаха юноши – двамата братя Цоневи и Мики Орачев.

4085391

В първите минути на двубоя Левски бе отборът, който повече владееше топката и налагаше темпото на игра. „Сините“ имаха няколко ситуации за гол, най-вече чрез Цветан Генков, който стреля с глава в аут, а малко по-късно получи хубав пас от Владимир Гаджев, но бе спрян от стража на Лудогорец – Иван Човрович.

Постепенно гостите изравниха играта имаха своя шанс в 20-а минута, когато Горан Блажевич не се справи добре при един фаул, изпълнен от Себастиан Ернандес, но топката бе изчистена. Кишада също отправи опасен удар от границата на наказателното поле, но хърватския вратар внимаваше.

В следващата атака Пламен Крумов центрира опасно в наказателното поле на шампионите, а Александър Александров изби топката по посока на собствената си врата, но Чворович внимаваше и предотврати автогол.

4085396

В 28-а минута Левски успя да излезе напред в резултата. Генков проби хубаво отляво и прати топката в наказателното поле, където в опит да я изчисти Александър Барт я прати в тялото на Чворович, а след това тя стигна до Валери Божинов. Бившият футболист на Ювентус и Манчестър Сити се възползва от ситуацията и без проблеми реализира за 1:0 своя четвърти гол в шампионата със „синята фланелка“.

Лудогорец обаче отвърна на удара мигновено и то с много красиво попадение. Шоко прати топката в наказателното поле на Левски, Ернандес я овладя с гръб към вратата и пред погледа на няколко противникови бранителя се завъртя и я прати в далечния ъгъл на Горан Блажевич – 1:1.

Динамиката на терена се запази и в 31-а минута Генков бе изведен отлично срещу Чворович, националният вратар не успя да избие добре, но и нападателят не се възползва, за да даде нов аванс на „сините“.

Пет минути по-късно близнаците Цоневи направиха хубава комбинация, която завърши с удар с глава на Радослав, но топката мина встрани от вратата.

4085394

В 39-а минута реферът Станислав Тодоров отсъди дузпа в полза на Лудогорец за игра с ръка на Мики Орачев в наказателното поле след шут на Жуниор Кишада. Зад топката застана Христо Златински, но ударът му мина встрани от вратата на Горан Блажевич, който усети ъгъла, но не се наложи да се намесва.

Разградчани започнаха второто полувреме по отличен начин и след само три минути игра вече водеха с 2:1. Голмайсторът Ернандес пое топката отдясно и намери по отличен начин Жуниор Кишада в наказателното поле. Бразилецът бе изпуснат от Дъстли Мюлдер, спря си елегантно топкатa и матира Блажевич.

Левски се опита да изравни и в 53-а минута Радослав Цонев намери непокрития Божинов в наказателното поле, който бе с гръб към вратата. Нападателят се извъртя и стреля, но над напречната греда.

В опитите си да стигнат до гол „сините“ се оголиха и позволиха на своя съперник да организира няколко доста опасни атаки. При една от тях Даниел Абало получи извеждащо подаване, но топката му избяга вляво и той не можа да се озове очи в очи с Блажевич. Все пак испанецът отпрати кълбото в пеналта по земя, а стражът на домакините изби.

4085390

Малко по-късно Кишада можеше да вкара втори гол. След като получи топката добре в наказателното поле, но Блажевич излезе и улови.

В последните двадесет минути Левски вдигна оборотите и удари две греди. Първо в 71-а минута Стивън Петков засече центриране отляво с глава, но топката срещна напречната греда. Само две минути по-късно Даниел Димов стреля след разбъркване в наказателното поле, но отново напречната греда спаси вратата на Лудогорец.

Лудогорец обаче не се прибра плътно в своята половина и също търсеше трети гол. В 78-а минута Ернандес стреля опасно от пряк свободен удар, но Блажевич се изяви с майсторско класиране.

В 88-а минута Лудогорец уби интригата с трети гол. Мики Орачев сгреши и резервата Мишел Платини се възползва от това, асистирайки на Даниел Абало за 3:1.

До края на двубоя падна още един гол. Стивън Петков бе фаулиран в наказателното поле на гостите и Станислав Тодоров свири втора дузпа в мача, а Валери Божинов реализира за 3:2.