Шахтьор доближи 1/8 финалите след разгром

Шахтьор (Донецк) постигна първа победа в последните си 5 домакински мача от Шампионската лига, след като порази Реал Сосиедад с 3:0 и се превърна във фаворит за второто място в Група А.

„Донбас Арена“ изригна първо в 37-ата минута, когато Луис Адриано откри резултата, а в 48-ата Алекс Тейшейра покачи на 2:0. Светкавична контраатака в 68-ата минута приключи с бомбен изстрел на Дъглас Коща, който от ъгъла на наказателното поле по ефектен начин направи 3:0.

Крайното 4:0 бе оформено отново от Коща, който изрази радостта си с акробатични изпълнения край флагчето за ъглов удар.

Така Шахтьор събра 8 точки и се изкачи на второ място в класирането, изпреварвайки Байер (Леверкузен) (7 пункта), който допусна домакинска загуба с 0:5 от Манчестър Юнайтед в другия мач от групата. Реал Сосиедад остава последен с 1 точка.

Испанският клуб няма победа в груповата фаза на Шампионската лига от 2002-ра година насам, когато за последно надви Галатасарай.

Домакините от Шахтьор пък постигнаха втори успех срещу отбор от Испания, след като досега имаха 1 победа, 3 загуби и 3 поражения. Въпросният триумф е в дебютната кампания на Мирча Луческу като треньор през 2004/05, когато украинците побеждават с 2:0 Барселона и си гарантират третото място в груповата фаза, съответно и участие в Купата на УЕФА.

Днешният двубой бе по-специален за хърватския национал Дарио Сърна, който изигра юбилейния си мач номер 400 с екипа на Шахтьор.