Сензация в хокея: Германия отстрани действащия шампион и е на финал

снимка: twitter.com

Немският национален отбор по хокей на лед осъществи истинска сензация на полуфиналите на Зимните олимпийски игри в ПьонгЧанг, след като елиминира шампиона в последните две издания на Игрите - Канада. Тимът на Марко Щрум наказа "кленовите листа" с 4:3 и ще се бори за титлата срещу Олимпийските спортисти от Русия, които разбиха Чехия с 3:0 по-рано днес.

Канадците имат 9 златни медала от Олимпиади от общо 21 участия. Те обаче няма да могат да пренапишат историята на олимпийския хокей за пореден път. От своя страна, Бундестимът ще подобри най-доброто си класиране на Зимни игри, каквото и да се случи на финала. За момента немците имат два бронза на Олимпиада - през далечните 1932 и 1976 година.

Германия поведе с 3:0 в двубоя след голове на Мачек в първия период, както и попадения на Плахта и Мауер във втората третина. Отборът на Уили Дежарден върна един гол две минути, след като немците бяха вкарали своите 3.

В 13-ата минута на втория период обаче Хагер избухна с попадение и възстанови солидния аванс на Бундестима. Това не уплаши "кленовите листа", които изиграха силна последна третина и накараха Германия да трепери. Робинсън вкара в 3-ата минута на периода, а в 10-ата Рой докара нещата до само гол, нужен за частичен обрат.

Силите на канадците обаче стигнаха само за намаляване на пасива и в края Бундестимът ликуваше.

Мачът за бронза между Чехия и Канада е утре (събота) от 14:10 ч. българско време. Съдбата на шампиона пък ще се реши в неделя (25 февруари). От 6:10 ч. българско време Германия ще излезе на леда срещу Олимпийските спортисти от Русия.