САЩ с 10-а световна титла в женския баскетбол

Женският национален отбор на САЩ защити отново световната си титла, като спечели трофея за трети пореден и общо десети път. Американският тим се наложи убедително над Австралиясъс 73-56 и приключва без поражение на Мондиала в Тенерифе, Испания.

САЩ отвори мача със серия от 10-0 и оттам нататък превъзхождаше категорично съперника във всеки аспект на играта. За кратко Австралия успя да намали изоставането си в края на първата и началото на втората част, но през второто полувреме американките доминираха тотално.

На моменти разликата стигаше до 24 точки, без да има реален шанс за обрат в нито един етап от срещата.

Голямата звезда на Австралия и на целия шампионат Лиз Кембидж бе обезличена от страхотната защита на Бритни Грайнър и останалите центрове на съперника. Кембидж все пак взе 14 борби, направи 5 чадъра и реализира 7 точки.

Грайнър бе най-резултатна за САЩ с 15 точки, Даяна Таурази добави 13, а Бриана Стюърт - 10. Всички 12 състезателки на шампионките влязоха в игра и успяха да се запишат сред реализаторите.

САЩ няма загуба на световно първенство вече в 22 поредни мача. С успеха тимът си осигури и място на Олимпиада 2020.