Само двама тичали повече от Светльо Дяков в Шампионска лига

Капитанът на Лудогорец Светослав Дяков остави своя следа в груповата фаза на Шампионска лига, въпреки че българският участник в най-силния клубен турнир не можа да продължи към фазата на елиминациите.

Дяков е в топ 3 на футболистите по пробягани километри в шестте мача, като според официалната статистика на УЕФА е приключил груповата фаза с изминати точно 73 км. Това стана ясно с излизането на последния брой на специалното списание „Champions Matchday“, посветено на турнира на УЕФА.

По-дълга дистанция от Дяков са пробягали единствено Михаил Гордейчук от БАТЕ (Борисов) – 74.5 км и Коке от Атлетико (Мадрид) – 73.8 км. Вратарят на Лудогорец Владислав Стоянов пък е сред вратарите, които са спомогнали за общо 59-те „сухи мрежи“, записани в груповата фаза на ШЛ – това се случи при историческата победа с 1:0 над Базел в София.

1:0 е най-често срещаният резултат в групите, като се е получил 18 пъти.

Голът на Йордан Минев в последната минута на добавеното време срещу швейцарския гранд пък попречи да бъдат записани повече от пет нулеви равенства в групите на Лигата на богатите. Красивото попадение на левия бек на „орлите“ е едно от 74-те, отбелязани в интервала между 75-ата минута и последния съдийски сигнал на мачовете в ШЛ.

Лудогорец допринесе с още два такива гола – на Даниел Абало срещу Ливърпул при злощастната загуба с 1:2 в първия кръг и на Георги Терзиев отново срещу Ливърпул, но при ремито 2:2 в София.

Даниел Абало се разписа в самото начало на мача в столицата срещу най-титулования английски клуб в евротурнирите, а Марселиньо откри резултата при поражението с 1:2 от Реал Мадрид също преди да е изминал четвърт час игра – това са две от общо 31 гола в груповата фаза, отбелязани преди 15-ата минута, като в този интервал са били реализирани най-малко попадения.