Салпаров и Тодор Алексиев с загуби на Световното клубно по волейбол

снимка: fivb.org

Отборите на българските национали Теодор Салпаров и Тодор Алексиев допуснаха поражения на Световното клубно първенство по волейбол в Бетим (Бразилия).

В група "А" европейският първенец Зенит Казан със Салпаров като либеро загуби от защитаващия титлата си и домакин на надпреварата Сада Крузейро с 1:3 (20:25, 25:20, 24:26, 20:25) в двубоя на двата основни фаворита за трофея. Ключова се оказа третата част, през която руснаците водеха почти през цялото време и дори пропуснаха геймбол при 24:23, след което бразилците реализираха обрат със серия от три поредни точки и до края доминираха. Кубинецът Йоанди Леал завърши с 18 точки за домакините, а Евандро се отличи с14 точки.

Друг кубинец Вилфредо Леон беше най-резултатен за Зенит със 17 точки. С успеха Сада Крузейро си гарантира първото място в групата с пълен актив от 9 точки. Руснаците са втори с 3 точки, а в решаващия мач за второто място и за класиране на полуфиналите те ще срещнат азиатския първенец Тайчун (Тайван). В група "Б" европейският вицешампион Тренто (Италия) се наложи над Боливар (Аржентина) с 3:1 (25:18, 23:25, 25:17, 25:19).

Алексиев започна като титуляр за аржентинците, но игра само в първите два гейма и завърши със скромните 3 точки. Ян Щокр беше най-добър за италианците с 19 точки, а с по 11 точки за Боливар завършиха резервата Лукас Окампо и Томас Едгар. Тренто е лидер в групата с пълен актив от 6 точки, а аржентинският УПСН с Николай Учиков в състава си и Боливар са с по 3 точки. Бразилският Минас е последен без актив.