С гол на Левандовски Байерн спечели "Дер Класикер" (ВИДЕО)

Шампионът и лидер в Първа Бундеслига Байерн направи нова крачка към защита на титлата си, след като днес баварците спечелиха с 1:0 голямото дерби на германския футбол с Борусия Дортмунд на "Сигнал Идуна Парк".

Единственият гол в срещата реализира бившият таран на домакините Роберт Левандовски, който преди почивката се разписа с глава след избита топка от страна на Роман Вайденфелер. Играчите на Юрген Клоп пък така и не успяха да оползотворят фактора "домакинство", като единствено пред Марко Ройс се откри добър шанс да прониже Мануел Нойер.

Така Байерн събра актив от 67 точки след 27 изиграни двубоя, дръпвайки отново на десет пункта пред втория във временното класиране Волфсбург.

Борусия Дортмунд пък инкасира първо поражение от няколко мача насам, като "жълто-черните" остават на 10-а позиция с актив от 33 пункта на сметката си.

Наставникът на домакините Юрген Клоп стартира с Пиер-Емерик Обамеянг в ролята на острие, докато Кевин Кампл, Марко Ройс и Куба Блашчиковски трябваше да нападат от втора позиция. Хенрих Мъхитарян бе оставен на резервната скамейка, а Илкай Гюндоган и Свен Бендер започнаха като двойка вътрешни халфове във формацията на "жълто-черните". Шмелцер, Хумелс, Суботич и Папастатопулос бяха наредени пред Роман Вайденфелер в защита.

Хосеп Гуардиола бе оставил Марио Гьотце на пейката, като извън игра бяха още контузените Ариен Робен и Франк Рибери. Роберт Левандовски и Томас Мюлер започнаха в атака за баварците, а Рафиня и Хуан Бернат трябваше да действат по двата фланга. Капитанът Филип Лам, Бастиан Швайнщайгер и Шаби Алонсо оформиха тройка вътрешни халфове в схемата на гостите. Мехди Бенатиа, Жером Боатенг и Данте пък започнаха в защита пред вратаря Мануел Нойер.

Дербито на "Сигнал Идуна Парк" стартира с тактическа битка между двата тима, като гостите от Байерн очаквано доминираха във владението на топката, а "жълто-черните" изчакваха шансовете си да контраатакуват. До чисти шансове пред двамата вратари обаче така и не се стигаше.

В 32' нарушение срещу Томас Мюлер предостави на Шаби Алонсо възможност да стреля от отлична позиция при изпълнение на статично положение. Въпреки че баскът се подхлъзна, изстрелът на "тройката" не се оказа никак безопасен, а кълбото премина в близост до десния страничен стълб на вратата.

В 36' резултатът на "Сигнал Идуна Парк" бе открит, а точен бе бившият реализатор на домакините Роберт Левандовски, който джентълменски отказа да изрази радостта си от гола. Полският таран на Байерн изведе Томас Мюлер очи в очи с Вайденфелер, но изстрелът на №25 бе отразен от стража. При добавката обаче Левандовски намери кълбото с глава, което и означаваше 0:1 в полза на баварците.

До почивката до нови интересни ситуации пред двете врати не се стигна, а Байерн се оттегли на полувремето с гол аванс след попадението на бившия "жълто-черен" герой Роберт Левандовски. В добавеното време Дортмунд също получи шанс да стреля от пряк свободен удар, но ударът на Пиер-Емерик Обамеянг срещна стената.

Втората част стартира с агресивна игра на домакините, а в 51' удар на Гюндоган излезе в аут. Малко по-късно пък Пеп Гуардиола извърши първа промяна в своя стартов състав, а получилият няколко ритника Бастиан Швайнщайгер отстъпи мястото си на Себастиан Роде.

След точно 60 минути игра феновете в Дортмунд бяха изправени на крака, защото щастлив рикошет остави Марко Ройс очи в очи с Мануел Нойер. Вместо обаче да прониже вратата на баварския гранд, германският национал стреля в аут, пропилявайки най-добрия шанс на Борусия от началото на срещата.

В 69' се стигна и до хубав момент за всички фенове на Байерн, тъй като завръщането си в игра след дълго отсъствие осъществи Тиаго Алкантара. "Шестицата" замени капитана Филип Лам и зае позиция в халфовата линия на ФК Холивуд.

Постепенно двубоят навлезе в последните си десет минути, а Борусия Дортмунд отчаяно потърси изравнително попадение. В 85' Матс Хумелс получи подарък от бранител на Байерн, но националният бранител не успя да реагира достатъчно бързо и да нанесе изстрел по топката. В 88' Марко Ройс стреля от отлична позиция от пряк свободен удар, но звездата на домакините не успя да преодолее Мануел Нойер.