С два шедьовъра на Гуарин Интер прекърши Аталанта (ВИДЕО)

Интер постигна третата си и най-изразителна победа като гост в Серия А през сезона, след като смаза с 4:1 Аталанта в двубой от 23-ия кръг на италианското Калчо. „Нерадзурите“, играещи с резервния си бял екип на стадион „Атлети адзури д'Италия“, играха почти цяло второ полувреме с човек повече на терена и подчиниха домакините си главно с брилянтните изпълнения на Фреди Гуарин.

Колумбийският национал вкара два феноменални гола, а Джердан Шакири реализира първото си попадение в Серия А. Червеният картон рано след почивката на Йоан Беналуан прекърши крилете на устремените домакини, които имаха превъзходство преди почивката и могат да съжаляват за крайния резултат.

Интер за първи път под ръководството на Роберто Манчини постигна две поредни победи в Серия А и за първи път от края на месец октомври 2014-та година, когато с по един гол от дузпа на Мауро Икарди бяха надвити последователно Чезена и Сампдория.

Последният италиански носител на титлата в Шампионска лига събра 32 точки и се извиси на 9-то място в класирането, задминавайки градския съперник Милан (30), който по-рано днес стигна само до 1:1 като домакин на Емполи.

Аталанта остава 16-ти с 23 точки – победите на Интер като гост този сезон са срещу предпоследния Чезена, 17-ия Киево и намиращия се на една позиция над „летящите магаренца“ тим от Бергамо. Интер не бе постигал успех като гост на Аталанта от 2008-ма година, когато спечели с 2:0.

Интер имаше късмета да открие резултата още във втората минута, след като реферът отсъди ранна дузпа в полза на „нерадзурите“, когато Джанпаоло Белини опита да прегази Фреди Гуарин в наказателното поле.

Зад топката застана новото попълнение от Байерн (Мюнхен) Джердан Шакири, тъй като водещият реализатор и обичаен изпълнител на дузпите Мауро Икарди изобщо не попадна в групата за мача. Маурито напусна базата на „нерадзурите“ малко преди тръгване за Бергамо заради силни болки в стомаха.

Шакири не изпълни по най-добрия начин 11-метровия наказателен удар, но вратарят Марко Спортиело не можа да избие топката и тя все пак се оплете в мрежата му. Швейцарският ас на Интер отбеляза първия си гол в Серия А и втори с екипа на „нерадзурите“, след като се бе разписал и при успеха с 2:0 над Сампдория в осминафинален мач от турнира за Купата на Италия.

Аталанта изобщо не се стъписа след ранно инкасираното попадение и натика съперника в собственото му наказателно поле. От гола на Шакири до 30-ата минута Интер почти не минаваше центъра и едвам отбиваше набезите на домакините.

Чилийският национал Маурисио Пиния направи фрапантен пропуск в 20-ата минута, след като намиращият се в отлична форма Давиде Дзапакоста нахлу отдясно в наказателното поле и центрира на празна врата за нападателя. Пиния обаче остана зад топката, не можа да прецени крачките си и направи комичен пропуск, пращайки кълбото над гредата от метър разстояние.

Във втори пореден мач съперник на Интер прави пропуск на празна врата от толкова близка дистанция, след като миналата седмица аржентинската звезда и голмайстор на Палермо Пауло Дибала по необясним начин също не намери очертанията почти от упор пред зейналата мрежа.

Все пак, в 27-ата минута Аталанта стигна до заслужен изравнителен гол, след като Пиния се пребори във въздуха с Жуан Жезус и свали топката с глава в наказателното поле за непокрития Максимилиано Моралес. Той овладя кълбото и с второто си докосване от въздуха по прекрасен начин прати топката неспасяемо в долния десен ъгъл на вратаря Самир Ханданович – 1:1.

Противно на показаното през първото полувреме обаче Интер отбеляза втори гол, и то отново без да създаде чисто положение. Фреди Гуарин направи впечатляващ пробив отдясно към средата на терена и с красив фалцов удар с левия крак от около 20 метра матира Спортиело за 1:2.

Колумбийският ас на Интер се разписва за четвърти път през сезона и във втори пореден мач, след като с глава миналата седмица даде тон за победата с 3:0 над Палермо на „Джузепе Меаца“.

В 54-ата минута устремените към ново изравняване домакините се оказаха с човек по-малко на терена заради глупава постъпка на Йоан Беналуан, който първо получи жълт картон за грубо нарушение, а след това започна да репликира и жестикулира към съдията, за да си „заслужи“ второ официално предупреждение.

180 секунди по-късно Интер можеше да нанесе решителен удар на съперника си, когато Гуарин преодоля двама футболисти на бергамаските и центрира опасно в наказателното поле, а Родриго Паласио избяга от засадата. Аржентинският национал обаче не можа да пласира волето си в очертанията на вратата и за пореден мач се отчете със сериозен пропуск.

В 63-ата минута обаче Фреди Гуарин увеличи броя на головете си в Серия А на пет – най-много в кариерата му в Калчото – като реализира дори по-впечатляващо попадение от първото си в мача. Този път колумбиецът получи пространство фронтално срещу вратата и от около 25 метра с небрежен шут фалцира кълбото неспасяемо в горния ъгъл на Спортиело за 1:3.

Лукаш Подолски изпусна изгоден шанс да увеличи аванса на Интер малко по-късно, но Паласио го направи в 72-ата минута, макар и с голяма доза късмет. Гуарин с отличен пас между двама защитници на домакините изведе аржентинския нападател очи в очи с вратаря, но Гилиермо Стендардо стигна първи до топката. За съжаление на бранителя, той изби кълбото в крака на Паласио и след това то влетя в мрежата на Аталанта – 1:4.