С блестяща тактика Мексико изхвърли Хърватия от Мондиал 2014

Мексико поднесе нова изненада на Световно първенство 2014, след като в тактически дуел надигра с 3:0 Хърватия и изхвърли от шампионата балканския тим, който беше спряган за фаворит в срещата и за второто място в група A.

След първо полувреме, в което нито един отбор не отправи точен удар (освен греда на Ерера), Хърватия опита натиск и беше наказана за това в последните 20 минути на срещата.

Контраатака на Мексико доведе до корнер, при който Маркес беше изпуснат от защитата и с глава направи 1:0, а само 2 минути по-късно и Андрес Гуардадо с топовен изстрел след пас на Пералта реши всичко в срещата.

Положението на „шахматистите“ стана още по-тежко, когато в 82' и резервата Чичарото успя да се разпише, затвърждавайки доминацията на тима си. Перишич след двойно с Ракитич успя да направи 3:1, разваляйки поредицата от „сухи“ мрежи за Очоа.

В края Анте Ребич се опита да счупи крака на Пеня и получи директен червен картон, олицетворявайки слабото първенство, което Хърватия изигра.

Това беше едва 8-а победа в последните 31 мача за Мексико в мачове срещу европейски отбори, както и втора поредна победа срещу този съперник след тази през 2002 година.

За съжаление на „ацтеките“ обаче Бразилия удари с 4:1 Камерун и по голова разлика се класира на първо място в група A. И двата отбора са с по 7 точки, но Бразилия ще играе срещу Чили (втори от група B), а Мексико ще се изправи срещу Холандия. И двата отбора са непобедени до този момент на Мондиал 2014.

4097116

Двубоят почна с натиск на "шахматистите", които имаха и първата по-добра ситуация в мача. При центриране от корнер Олич получи топката отдясно и центрира отлично в малкото наказателно поле. Там тя беше насочена към Манджукич, който обаче беше изпреварен в последния момент от Рафа Маркес.

"Ацтеките" пък отговориха по страхотен начин, като Модрич остави пространство за Ектор Ерера, който с топовен удар от 25 метра преодоля Плетикоса, но топката се удари в гредата. В 18' пък Пералта беше изведен сам в наказателното поле, но младият нападател не успя да отиграе добре и дори не успя да стреля.

4097115

След минутите за Мексико последваха нови положения от страна на Хърватия. Защитата на символичните гости действаше добре в защита, но "шахматистите" заложиха на удари отдалеч, но на два пъти Перишич се размина с гол, пращайки топката на около метър над вратата.

И двата отбора определено се притесняваха повече от товя да не допуснат гол, а мексиканците отново успяха да излязат от своята половина и няколко пробива на Гуадрадо завършиха с опасни центрирания, но отбраната пред Плетикоса се справи.

4097117

В 40' "ацтеките" комбинираха около наказателното поле с по едно докосване, като накрая Лаюн се освободи и стреля, но Ловрен успя да избие в корнер. Последва разбъркване при центрирането, но беше отсъден фаул срещу Плетикоса. Това беше и последното по-сериозно положение на терена през първото полувреме 0:0.

4097112

След почивката картината на терена с нищо не се промени, като перфектните в защтиа мексиканци не оставяха никакви пространства на Модрич и Ракитич, от което страдаше сериозно нападението на "шахматистите".

Нико Ковач реши, че има нужда от повече креативност в средата на терена и Вържалко направи път на Матео Ковачич, който заигра зад Марио Манджукич от 58'.

4097118

В 63' се стигна до най-спорното положение в мача, след като по дясното крило Пранич беше развинтен от Агилар и след това центрира в нказателното поле, където с топовен удар Пералта се опита да вкара, но Дарио Сърна с ръце прати топката в корнер. Дузпа обаче не последва, а Игнатов беше заобиколен от играчи на Мексико, които търсеха обяснение от съдията.

4097130

Логичното обаче се случи и Мексико поведе, след като доминираше изцяло в последните 10 минути. В 72' при центриране от корнер Маркес надскочи всички в състава на Хърватия, а опитният бранител разпечата Плетикосе за 0:1.

Само три минути по-късно всичко в срещата приключи, след като Ернандес направи 40-метров пробив и пусна по дясното крило за Пералта. Той от своя страна успя да намери Гуардадо в наказателното поле и халфът разпечата Плетикоса за втори път - 0:2.

4097131

Анте Ребич можеше да направи двубоя интересен в заключителните минути, когато със самостоятелен пробив матира защитата на Мексико и стреля покрай Очоа, но защитник успя да избие от голлинията, запазвайки мрежата на отбора суха.

В 82' пък Мексико даде заявка и за първото място, след като при ново центриране от корнер Маркес засечена близката греда и пусна за Ернандес, който на празна врата успя да вкара 36-ия си гол за националния тим.

4097140

До края на срещата Перишич след хубаво двойно подаване с Ракитич успя да намали, но опитите на Хърватия бяха обречени от резервата Ребич, който си изкара директен червен картон за абсурден фаул срещу Пеня. В продължението Перишич получи нов шанс за гол, но Очоа успя да се намеси и да спаси - 1:3 краен резултат и радостта остана за Мексико.