Розберг с първи триумф на "Хокенхайм"

Пилотът на Мерцедес Нико Роазберг триумфира в надпреварата за Гран при на Германия на пистата „Хокенхайм“.

Розберг стартира от първа позиция и успя да спечели четвърта победа във Формула 1 през този сезон, като това е първи негов успех на родна земя. С него той вече има преднина от 14 точки пред втория в генералното класиране – неговият съотборник Люис Хамилтън.

Хамилтън стартира от 20-о място на стартовата решетка, тъй като бе наказан за смяна на скоростната кутия след вчерашната катастрофа, но успя да стигне до почетната стълбичка след феноменално състезание.

Между двамата съотборници се вклини Валтери Ботас с Уилямс, който започна от втора позиция и успя да я удържи до края.

Четвъртата позиция зае световният шампион Себастиан Фетел, а Фернандо Алонсо се нареди пети. Даниел Рикардо затваря първата шестица, а в зоната на точките влизат още Ник Хюлкенбег, Дженсън Бътън, Кевин Магнусен и Серхио Перес.

4103616

Състезанието започна с много неприятна катастрофа. Кевин Магнусен и Фелипе Маса се сблъскаха, а бразилецът се преобърна опасно и напусна състезанието. Маса обаче направи добра квалификация, стартира трети и логично бе изнервен след отпадането, за което обвини Магнусен. За щастие на датския пилот, той пък успя да продължи и дори да намери място в топ 10. Добрите новини за маса пък бяха, че той се отърва без сериозни последствия.

Иначе Розберг нямаше никакви проблеми да спечели четвъртата си победа от началото на сезона и финишира на 20.7 секунди пред втория Валтери Ботас. С това той даде още един повод за радост на германските фенове на спорта, които все още празнуват световната титла по футбол спечелена само преди седмица.

4103606

Докато Розберг удържаше първата си позиция Хамилтън показа отлично каране и ефектни изпреварвания, и до първите влизания в бокса в 14-а обиколка вече се бе изкачил на шеста позиция. След това прогресът на Хамилтън продължи и между него и Нико Розберг остана само Валтери Ботас. Финалндецът обаче успя да удържи напостистите атаки на своя конкурент и така се поздрави с втори пореден подиум.

4103611

В 30-та обиколка между Хамилтън и бившият му съотборник Дженсън Бътън имаше контакт, при който се откъснаха част от аерокомпонентите на предното крило на болида на британеца, което със сигурност му попречи за по-успешна атака на второто място.

Интересна бе и битката между Себастиан Фетел, Фернандо Алонсо, Даниел Рикардо и Нико Хюлкенберг, които за четвъртото място, което в крайна сметка бе спечелено от актуалния световен шампион.

4103617

Така след днешното състезание при пилотите лидер остава Нико Розберг със 190 точки, докато Хамилтън има 176. Трети е Даниел Рикардо със 106, а четвърти е Алонсо с 97. Валтери Ботас, който днес се качи на подиума е пети с 91 точки. Световният шампион Себастиан Фетел е едва шести с 82 точки.

При конструкторите Мерцедес води с 366 точки, а втория Ред Бул има едва 188. Трети е Уилямс със 121, докато Ферари има едва 116.