Рома стори немислимото! Вечния град се разтресе след обрат над Барселона

снимка: twitter.com

Рома сътвори един от най-великите обрати в историята на Шампионската лига, след като разби Барселона с 3:0 на своя "Олимпико" в Рим. В първия мач на "Камп Ноу" възпитаниците на Еузебио ди Франческо бяха унижени с 1:4, но именно гола на чужд терен, а и невероятната игра у дома поставиха основите на знаменитата победа. След лудата футболна нощ във Вечния град римляните са на полуфинал в надпреварата, детронирайки вездесъщата Барса на Ернесто Валверде, която е непобедена в испанското първенство този сезон.

Първата опасна атака в мача бе на сметката на каталунците, които можеха да отбележат след удар на Сержи Роберто. Не така обаче мислеше стражът на домакините Алисон, който отрази изстрела.

Изневиделица обаче Един Джеко поведе римските „вълци“ напред в резултата в 6-ата минута. Даниеле де Роси намери босненския нападател с дълъг пас от центъра на терена, а Джеко надбяга бранителите на Барса и мушна топката технично покрай Тер Щеген.

Събитията след гола постепенно се настаниха в половината на Барселона, като до края на полувремето домакините опитваха непрестанни центрирания към вратата на „блаугранас“. На два пъти Един Джеко можеше да се разпише с глава, но ударите му бяха неточни, а същото стори и Патрик Шик.

От другата страна Лионел Меси стреля два пъти от пряк свободен удар, като първият му опит бе близо до целта, но при втория топката прелетя в трибуните.

Втората част започна на много високи обороти за тима на Еузебио ди Франческо. „Вълците“ веднага натиснаха опонента си и получиха дузпа в 58-ата минута, когато Жерар Пике събори в пеналта Един Джеко. Зад топката застана опитният Даниеле де Роси и не сгреши, покачвайки на 2:0 и доближавайки Рома до немислимия обрат.

Само 10 минути по-късно Раджа Наинголан можеше да изненада Тер Щеген за трети път с удар от воле, но стражът на Барселона улови. В 69-ата пък Даниеле Де Роси бе повече от близо до третото попадение за Рома. Той получи перфектно центриране и стреля с глава, но кълбото мина на сантиметри от вратата на Барса.

В 74-ата Лионел Меси най-накрая напомни за себе си с далечен изстрел, но Алисон спаси уверено. Пет минути по-късно „вълците“ пропуснаха уникална възможност. Алесандро Флоренци центрира перфектно към Ел Шаарауи на далечната греда, а нападателят на Рома направи всичко, както трябва. На голлинията обаче бе Тер Щеген, който направи невероятно спасяване.

Невъзможното се случи обаче малко по-късно, когато в 82-ата минута Костас Манолас разтресе "Олимпико" с трето попадение. Дженгиз Юндер центрира от корнер отляво на вратата на Тер Щеген, а бранителят се извиси над отбраната на гостите и опъна мрежата на Барса след удар с глава. След попадението Манолас подивя, а публиката на стадиона експлодира, защото мечтата бе близо.

Тя стана реалност след пропуските на Лео Меси и компания, а след последния съдийски сигнал играчите на Рома нахлуха на терена и демонстрираха неизмерима радост от случилото се. Гостуващите привърженици бяха шокирани, а тези на "вълците" събориха от викове "Стадио Олимпико".