"Резервите" Неймар и Суарес измъкнаха Барса от огъня

Отборът на Барселона се върна на победния път в испанската Примера Дивисион, след като днес „лос кулес“ спечелиха с 2:1 визитата си на Алмерия в среща от 11-ия кръг на първенството.

По този начин воденият от Луис Енрике състав прекъсна неприятната серия от две поредни загуби, допуснати в двубоите с Реал Мадрид и Селта. Барса събра актив от 25 точки и поне временно оглави класирането в Примера, но преди Реал Мадрид, Валенсия и Атлетико да изиграят своите мачове. Алмерия пък инкасира четвърта поредна загуба и остава на 14-о място в таблицата.

На почивката домакините имаха преднина от един гол, след като Бифума Кулоса изведе андалусците напред през първата част. На полувремето Луис Енрике прекрати експериментите в своя стартов състав и пусна оставените резерви Неймар и Луис Суарес, което и в крайна сметка доведе до желания резултат.

Луис Суарес записа две асистенции на сметката си до края на двубоя, а неговите подавания бяха оползотворени от Неймар и Жорди Алба, които донесоха важни три точки на каталунците.

Лионел Меси пък не успя в трети пореден мач да изравни или подобри голмайсторския рекорд на Телмо Сара. Бившият нападател на Атлетик Билбао остава лидер във вечната класация на Примера със своите 251 гола, докато и след днешния двубой Лео Меси остава с 250. Това бе трети пореден мач без отбелязан гол за аржентинеца. На два пъти днес обаче Меси удари и гредите зад вратаря Рубен, като веднъж това стори и Луис Суарес, който все още търси своя първи гол за клуба.

Наставникът на гостите Луис Енрике изненада със своя стартов състав, оставяйки на резервната скамейка Даниел Алвес, Неймар и Луис Суарес. Вместо това Енрике стартира с Лионел Меси, Педро и Мунир в предни позиции, докато Серхио Бускетс, Иван Ракитич и Рафиня получиха доверие в средата на терена. Жорди Алба, Хавиер Масчерано, Марк Бартра и Адриано започнаха в защита пред Клаудио Браво, докато за пореден път Жерар Пике също бе оставен на резервната скамейка.

4123391

Треньорът на Алмерия Франсиско разчиташе на Бифума Кулоса в ролята на острие, докато Зонго, Сориано и Парти започнаха от втора позиция в схемата на андалусците.

Каталунците очаквано стартираха двубоя с повишено владение на топката, като още в 9' Лионел Меси можеше да открие за отбора гост. Аржентинецът получи топката от Мунир и опита да намери мрежата, но Рубен се намеси и спаси. В последствие и Мунир опита да осъществи добавка, но младият талант на Барса не бе достатъчно точен.

4123394

С напредване на времето „лос кулес“ трудно успяваха да затруднят отбраната на домакините, докато Алмерия стоеше повече от добре срещу именития си съперник. В 29' обаче отново Барселона бе по-близо до откриване на резултата. Първо Рубен спаси фантастично изстрел с глава на Ракитич, а след това и опитът за добавка на Меси се удари в гредата.

Резултатът в Алмерия бе открит в 37', когато грешка на Лео Меси доведе до смъртоносна контраатака на домакините. Аржентинецът загуби твърде лесно топката в половината на андалусците, които бързо успяха да изведат Бифума Тиеви очи в очи с Клаудио Браво. Таранът на домакините стреля хладнокръвно в долния ляв ъгъл на вратата и преодоля чилийския страж за 1:0.

На почивката Луис Енрике реагира светкавично, като наставникът на „блаугранас“ не се посвени да включи Неймар и Луис Суарес в игра. Местата си на терена пък очаквано отстъпиха Педро Родригес и Мунир.

Петнадесет минути след подновяването на играта късметът отново помогна на андалусците, докато сантиметри разделиха Луис Суарес от първия му гол за Барселона. Защитата на Алмерия увисна и позволи топката да достигне до уругваеца след изпълнение на корнер, като „деветката“ на Барса стреля атрактивно от въздуха с десния крак. Кълбото бе неспасяемо за Рубен, но за негов късмет кацна право върху напречната греда на вратата.

4123392

В 70' точно центриране на Адриано намери Неймар в наказателното поле на Алмерия, но изстрелът с глава на „кариоката“ не се оказа достатъчно добър.

Три минути по-късно усилията на „лос кулес“ все пак дадоха резултат, а Неймар възстанови равенството в резултата. Втората си асистенция през сезона записа Луис Суарес, който финтира бранител на Алмерия и центрира по земя, а Неймар от чиста позиция заличи пасива на Барса – 1:1.

В 76' малшансът отново споходи Луис Суарес, който продължаваше да търсия първия си гол за клуба. Уругваецът демонстрира хищнически инстинкт в пеналтерията на домакините и стреля без забавяне с десния крак, но топката прелетя на сантиметри от гредата.

4123390

Три минути по-късно гредата помогна и за трети път на домакините от началото на двубоя. Отново в центъра на събитията бе Луис Суарес, който задържа топката в наказателното поле и умело я вдигна за Лионел Меси. Аржентинецът натисна кълбото с глава, но за негов малшанс то отново кацна върху напречната греда на вратата.

Логичното все пак се случи в 82', а силният натиск на каталунците най-накрая доведе до резултат. Втората си асистенция от началото на сблъсъка записа Луис Суарес, който намери включилия се в атака Жорди Алба. Левият бек изкочи на чиста позиция и прати топката зад гърба на Рубен за 1:2.

В добавеното време на срещата Лионел Меси можеше да изравни голмайсторския рекорд на Телмо Сара, но Бълхата направи нов сериозен пропуск пред вратата на домакините. Меси изкочи очи в очи с Рубен, но вместо да преодолее стража, стреля право в тялото му и остана без попадение в днешния двубой.