Рейдът на Божествената опашка

снимка: Guliver/Getty Images

В рубриката "Незабравимите голове", Sporta.bg цели да ви припомни някои от най-забележителните попадения в историята на играта.

Футболът не случайно е определян за най-красивия спорт в света, тъй като чисто технически предразполага за атрактивни изпълнения от всякакъв тип.

През годините сме се нагледали на стотици шедьоври, изпълнени от всепризнати майстори на играта, като би било хубаво да си припомним някои от тях.

През 1990 година Италия е домакин на 14-ото Световно първенство, но за съжаление на всички тифози на „адзурите“, отборът на Адзелио Вичини не успява да спечели титлата пред собствена публика.

„Скуадрата“ осъществява успешен рейд до 1/2-финалите на надпреварата, където обаче губи двубоя с действащия световен шампион Аржентина на Диего Армандо Марадона.

За 23-годишния суперталант на италианския футбол Роберто Баджо това е първи Мондиал, макар и Божествената опашка да е използван по-често като резерва от селекционера Вичини.

Тогава все още играещ с екипа на Фиорентина, Баджо започва като титуляр в само три мача на Италия от началото до края на турнира. Един от тези мачове е сблъсъкът с Чехословакия от груповата фаза на „Стадио Олимпико“, когато нападателят успява да покаже част от почти неограчения си арсенал от трикове и възможности.

„Адзурите“ печелят срещата с 2:0, след като Салваторе Скилачи извежда домакините напред след само девет минути игра. Моментът на Роберто Баджо пък настъпва дванадесет минути преди края.

№15 от състава на Италия поема топката на центъра на терена и разиграва на двойно подаване със свой съотборник. Следва забележителен рейд в половината на Чехословакия, който хвърля в екстаз тифозите на „Олимпико“. Баджо решава да завърши сам соловата си акция и бележи успешно в мрежата на съперника, реализирайки едно от най-красивите попадения на Мондиал 90.