РАЗГЕЛЕ: България с драматична победа над Австралия - запазваме мястото си първа дивизия на Световната лига

снимка: volleyball.bg

България хвана последния възможен влак и осатва в първа дивизия на Световната лига по волейбол. Това стана възможно, след като надвихме Австралия в инфарктен мач в САЩ с 3:2 гейма. След осем поредни загуби волейболистите се събудиха и с 25:20, 21:25, 25:18, 23:25, 16:14 подчиниха "кенгурата".

Това бе директна битка за оставане в елитната дивизия, защото нашият съперник също досега имаше само загуби. Двубоят от група H на третия турнир от надпреварата се игра в зала "Конвеншън Сентър Арена" в спортния комплекс "Кей Бейли Хътчинсън" в Далас (САЩ).

България завърши на предпоследното 11-о място в крайното общо класиране на цялата дивизия с 1 победа, 8 загуби и 2 точки, запазвайки мястото си в елита на Световната лига и през следващата година. Австралия пък приключи на последното 12-о място без нито една победа и 9 загуби от 9 мача и само една спечелена точка. "Кенгурата" изпадат и през 2017 година ще играят във втората дивизия на най-комерсиалния волейболен турнир.

„Кенгурата” поведоха с 2:0 в първата част, но постепенно възпитаниците на Пламен Константинов обърнаха развоя и водеха с 8:5 и 16:11 при двете технически прекъсвания. България запази преднината си до 23:19 след силен блок-аут на Скримов и нов ас на Цецо Соколов. След това българите спокойно взеха гейма с 25:20 след мощна атака на Соколов и ас на Скримов.

Вторият гейм бе равностоен, като Австралия водеше с 8:6 при първото техническо прекъсване и 18:16 след втората техническа пауза. Резултатът стана 23:18 след поредна атака на Ричърдс и нов ас на Керъл, а Австралия затвори гейма при 25:21 в своя полза след грешка от сервис на българския разпределител Георги Сеганов.

България поведе с 3:1 в началото на третата част, но след това нещата започнаха да се развиват точка за точка. Родните „трикольори” водеха с 8:7 при първото техническо прекъсване след атака на Соколов. Разликата нарасна до 11:8 след атака на Виктор Йосифов и аут на Самюъл Уолкър, втората техническа пауза дойде при 16:10. Националите ни дръпнаха с 21:13 след страхотна блокада на Йосифов, а след това спечелиха гейма с 25:18.

Четвъртият гейм отново започна равностойно, но все пак България водеше с 16:14 при второто техническо прекъсване. Преднината бе заличена при 22:22, а след това австралийците на свой ред поведоха с 24:22 и спечелиха гейма с 25:23, за да докарат срещата до тайбрек, в който националите ни драматично спечелиха с 16:14 и запазиха мястото на отбора в елита.

България – Австралия 3:2 (25:20, 21:25, 25:18, 23:25, 16:14)