Расистки скандал беляза дебюта на Александър Тонев в Селтик

снимка: celticfc.net

Българският национал Александър Тонев записа своя дебют за шотландския гранд Селтик през уикенда, но може да не запомни с добро първия си мач за "детелините".

Причината за това е расисткият скандал, в който той бе замесен при домакинската победата на Селтик с 2:1 над Абърдийн в мач от 6-ия кръг на шотландската Висша лига.

24-годишният Тонев започна мача като титуляр по крилото и остана на терена до 71-ата минута, когато мениджърът Рони Дейла го замени с израелеца Нир Битон.

Инцидентът със Сашо Тонев се случва в началото на второто полувреме, когато според защитника на Абърдийн Шей Лоугън - българинът го обижда на расистка основа.

Лоугън веднага сигнализира на треньорския щаб на своя отбор, който веднага след мача е подал сигнал на главния съдия и делегата на мача.

Своевременно за това е уведомено и ръководството на Селтик, но от там отказаха всякакъв коментар, освен, че Тонев отрича обвиненията в расизъм.

Очаква се докладите на главния съдия и делегата на мача да пристигнат в ФА на Шотландия днес. След това процедурата е следната - двамата футболисти ще бъдат извикани да дадат показания пред централата, мениджърите им - Рони Дейла и Дерек Макинес също.

Ако се стигне до доказване на вината на българския футболист, то него го грози наказание - лишаване от състезателни права между 4 и 16 мача.