Рамзи и Лаказет изнесоха лекция на ЦСКА (М) на "Емиратс"

снимка: twitter.com

Арсенал тотално надигра и надви ЦСКА (Москва) с 4:1 в първи мач от 1/4-финалите на Лига Европа, игран на "Емиратс" в Лондон. Домакините изковаха успеха още през първата част. По два гола за "артилеристите" нанизаха Александър Лаказет и Аарън Рамзи, а Александър Головин вкара шедьовър от пряк свободен удар за гостите, но той се оказа крайно недостатъчен. "Топчиите" на Арсен Венгер пропуснаха да накажат още по-жестоко съперника, тъй като и Рамзи, и Лаказет пропуснаха много възможности да отбележат хеттрик.

Арсенал изнесе истинска лекция на гостите, а те просто наблюдаваха случващото се на терена. Така може да се каже, че тимът на Венгер е с единия крак на полуфиналите в надпреварата.

Шоуто на Аарън Рамзи стартира още в 9-ата минута, когато уелсецът откри резултата след прекрасна многоходова комбинация на „артилеристите“. След множество пасове сред защитата на гостите, Уилшър разтегли към Белерин, той центрира остро, а Рамзи изстреля снаряд във вратата на Акинфеев за 1:0.

Радостта на домакините обаче трая едва 6 минути. ЦСКА (Москва) натисна в търсене на изравнителното попадение и го реализира след пряк свободен удар. Александър Головин получи възможност да изпълни фаул на 20 метра от вратата и той врътна топката технично над стената, за да я забие неспасяемо в горния ъгъл на Петър Чех.

Гостите можеха да отбележат невероятните два гола на чужд терен само минута по-късно. Ахмед Муса открадна топката под носа на бранителите на Арсенал и излезе очи в очи с Чех. Нападателят обаче разочарова с удара си, тъй като топката облиза външната страна на мрежата.

Гостите постепенно натиснаха, но при една контраатака в 23-ата минута Арсенал получи право да изпълни дузпа след нарушение в пеналта на бранител на ЦСКА срещу Йозил. Зад топката застана Александър Лаказет и не сгреши за 2:1.

Само 5 минути по-късно Аарън Рамзи накара футболните фенове да забравят попадението на Головин, след като отбеляза шедьовър във вратата на Акинфеев за 3:1. След многоходова комбинация Месут Йозил копна гениално топката над бранителите на гостите и намери Рамзи на ръба на засадата. Уелсецът бе полуобърнат към вратата и нанесе красив удар с акробатично изпълнение, с който прехвърли стража на ЦСКА.

В 35-ата отново Йозил блесна с асистенция, а Лаказет наниза второто си попадение в мача. Немецът проби отляво и центрира по земя, а френският му колега си спря топката и с премерен шут порази Акинфеев за четвърти път.

Арсенал започна втората част още по-активно от първата. Месут Йозил веднага намери Мхитарян в наказателното поле и бе на път да запише трета асистенция, ако ударът на арменеца не бе преминал на сантиметри от гредата. В 52-ата пък Рамзи можеше да вкара хеттрик, но ударът му като по чудо бе избит от бранител на ЦСКА точно преди да нахлуе в мрежата.

Малко по-късно Рамзи пак пропусна да запише трети гол. Мхитарян стреля опасно, Акинфеев изби, а кълбото попадна в уелския халф. Той я изстреля от въздуха, но тя мина на сантиметри от напречната греда.

В 64-ата минута ЦСКА можеше да върне част от интригата в мача, след като Алан Дзагоев вкара топката в мрежата на „артилеристите“. Верблум изстреля топката към вратата на Чех, а нападателят я отклони с глава, но бе в положение на засада.

Арсенал започна да се забавлява на терена, а Александър Лаказет също пропусна да отбележи хеттрика си. Йозил изведе Айоби, а той подаде на празна врата към французина. Позицията му обаче бе неблагоприятна и той стреля от много малък ъгъл, а топката профуча покрай вратата.

ЦСКА само стоеше и гледаше лекцията на Арсенал, която продължи, макар и без гол след поредна брилянтна атака. Месут Йозил получи добро центриране от Айоби и стреля мощно, но Акинфеев изби опасния удар.

Рамзи пък така и не съумя да счупи каръка, що се отнася до отбелязване на хеттрик. Уелсецът тресна лявата греда на Акинфеев в 77-ата минута след мощен шут от средна дистанция. В 84-ата пък стражът на гостите показа феноменален рефлекс, за да спаси вратата си от пети гол след удар на Уелбек от 2 метра. Това се оказа и всичко в срещата, като накрая Арсенал ликува пред собствените фенове, а ЦСКА (Москва) остана с все по-малка надежда преди реванша.