Рафа Надал печели след само един сет на корта

Световният номер 1 Рафаел Надал премина неочаквано бързо първия кръг на Откритото първенство на Австралия. Мачът на испанеца с представителя на домакините Бърнард Томич продължи само 44 минути. За това време Матадорът успя да спечели първия сет с 6:4.

Бърнард Томич получи травма в глезена още в откриващия гейм на мача. В първата пауза между геймовете той получи лекарска помощ и продължи да играе, но на лицето му бе изписана болката, която изпитва.

Усилията му бяха възнаградени с няколко спечелени подавания от негова страна. При 4:4 обаче Томич бе пробит и Надал веднага затвори първия сет в следващия си сервис гейм.

Веднага след това австралиецът реши да не рискува повече и прекрати двубоя. По този начин Рафа Надал стигна неочаквано лесно до победата, след като преди началото на мача се очакваше Томич да даде подобаващ отпор, подкрепян и от публиката в Мелбърн.

Във втория кръг лидерът в ранглистата ще се изправи срещу друг австралиец - Танаси Кокинакис. Младият представител на домакините е номер 570 в света и е само на 17 години. Той участва в турнира с "уайлд кард" и в първия си мач успя да се справи с холандеца Игор Сайслинг след 7:6(4), 0:6, 7:6(3), 6:2.

В друг мач от тази сутрин аржентинецът Хуан Мартин Дел Потро също се класира за втория кръг на Australian Open. Поставеният под номер 5 Дел Потро победи трудно квалификанта Райн Уилямс (САЩ) с 6:7(1), 6:3, 6:4, 6:4 след малко повече от три часа игра.

Аржентинецът, който стигна четвъртфинал на турнира през миналия сезон, имаше проблеми срещу сервиращия мощно Уилямс, който завърши с 29 аса.

Дел Потро все пак показа класа и успя да обърне мача, след като загуби първия сет в тайбрек. Във следващия кръг той ще се изправи срещу испанеца Роберта Баутиста-Агут, който елиминира без особени затруднения Тим Смисчек (САЩ) с 6:2, 6:1, 6:1.

Местният любимец и финалист от 2005 година Лейтън Хюит отпадна от поставения под номер 24 Андреас Сепи в 5-сетова драма: 6:7(4), 3:6, 7:5, 7:5, 5:7.

В решителния сет Хюит навакса изоставане от един пробив, а при резултат 5:4 в своя полза и сервис на Сепи имаше точка за спечелване на мача, но не успя да се възползва. В следващия гейм бившият номер 1 в света допусна пробив, който не успя да върне и мачът свърши със загуба за него.

Двубоят продължи 4:18 часа, а Сепи първоначално пропиля аванс от 2:0 сета, но все пак не допусна пълен обрат. Италианецът направи 67 печеливши удара, с 13 повече от съперника.

Следващият съперник на Сепи ще бъде Доналд Йънг (САЩ), който отстрани Робин Хаасе с 6:7(4), 7:6(2), 6:3, 1:0 и отказване на холандеца заради контузия.