ПСЖ причини ново главоболие на "аспирините"

Пари Сен Жермен очаквано се класира на четвъртфиналите в Шампионската лига, след като победи с 2:1 Байер (Леверкузен) в реванша на „Парк де Пренс“ и с общ резултат 6:1 елиминира „аспирините“ от надпреварата.

Френският шампион имаше повече от комфортен аванс още след първия двубой на стадион „БайАрена“, където спечели с 4:0 и бе нужно чудо, за да отпадне на този етап от най-престижния клубен турнир.

Гостите нямат основания да се срамуват от визитата си в Париж, защото поведоха още в 6-ата минута чрез гол с глава на Сидни Сам. Столичният тим обаче изравни по същия начин, когато в 13-ата Маркиньош наниза 3-ия си гол в Шампионската лига (4-ти през сезона във всички турнири), за да направи 1:1.

Попадението на бразилския бранител дойде след центриране от корнер, като за 5-ти път през сезона в Шампионската лига ПСЖ бележи след такова статично положение, което е най-много от всички участници в турнира.

4072393

Симон Ролфес можеше да върне аванса на „аспирините“ в края на първата част, но пропусна дузпата, отсъдена за нарушение на Кристоф Жале срещу Ерен Дердийок. Салваторе Сиригу изби удара от бялата точка в корнер и не позволи да бъде преодолян за втори път в срещата.

В 53-ата минута Лукас Дин сервира топката на пътя на Езикиел Лавеци в пеналтерията и аржентинецът разпечата Бернд Лено за 2:1, с което се разписа за 4-ти път в последните 4 мача на своя отбор.

4072392

Така Пари Сен Жермен за втори пореден път се класира на четвъртфиналите в Шампионската лига, като миналата година отпадна от Барселона след две равенства 0:0 и 1:1 заради гола на чужд терен на каталунците. Испанският шампион по същото време заслужи своя прогрес, елиминирайки Манчестър Сити след нов успех 2:1 на „Камп Ноу“ и 4:1 общ резултат.

Френският първенец имаше възможността да подобри рекорда си в евротурнирите за най-изразителен общ резултат при отстраняване на съперник. Онова 7:0 над Вадуц през сезон 1996/97 в турнира КНК обаче остана ненадминато от парижани.

В 6 от последните си 7 домакинства в Шампионската лига обаче ПСЖ е допускал поне един гол, като днес можеше да бъде наказан и повече пъти от Байер, ако не бяха отличните намеси на Салваторе Сиригу. Лоран Блан ще трябва да заздрави защитата си, за да може да се надява на сериозен поход в турнира този сезон.

4072360

Първо полувреме

Изненадващо мачът стартира далеч по-добре за гостите, които застрашиха вратата на ПСЖ още във 2-ата минута с добър изстрел на Андреас Гуардадо от границата на пенала. Салваторе Сиригу обаче изби в корнер, но капитулира 120 секунди по-късно, когато Джулио Донати центрира отдясно, защитата на домакините проспа ситуацията и Сидни Сам скочи необезпокоявано, за да насочи с глава топката в мрежата – 0:1.

ПСЖ се събуди в 12-ата минута, след като Златан Ибрахимович открадна топката, нахлу отдясно в пеналтерията, но диагоналният му изстрел бе избит в корнер от Бернд Лено. След изпълнението на ъгловия удар Маркиньош скочи най-високо от всички и с глава възстанови равенството - 1:1.

В 19-ата минута Единсон Кавани изведе Ибрахимович сам срещу вратаря, но шведът с прехвърлящ елегантен удар нацели гредата. В 28-ата Байер получи правото да изпълни дузпа, след като Кристоф Жале задържа Ерен Дердийок в наказателното поле, но Салваторе Сиригу изби в корнер удара от бялата точка на Симон Ролфес.

До края на полувремето Дердийок и Кавани изпуснаха да променят резултата, който остана непроменен на почивката - 1:1 след 45 минути.

Второ полувреме

ПСЖ започна по-силно след почивката и заслужено стигна до второто попадение, след като Лукас Дин направи пробив по лявото крило и сервира топката в наказателното поле на пътя на връхлитащия Езикиел Лавеци. Той с едно докосване разпечата Лено и осъществи пълен обрат в 53-ата минута - 2:1.

Още в следващата си атака обаче гостите можеха да изравнят, след многоходова акция, завършила с диагонален изстрел на Джулио Донати. Сиригу обаче отново реагира блестящо и изби в корнер, като в 58-ата минута също не позволи да бъде преодолян при далечен шут на Дердийок.

Отличните акции с бързи подавания на гостите обаче секнаха в последните 20 минути, след като в 68-ата Емре Чан си изкара втори жълт картон. Така той обрече съотборниците си да се съсредоточат върху защитата и на практика елиминира шансовете им да избегнат поражението.

4072369

На практика след като останаха с десетима души на терена, гостите загубиха съпротивителните си сили, но и парижани не държаха да печелят мача с по-изразителен резултат.

Преди мача

4072368Дори наставникът на германския отбор Сами Хюпия не желаеше да лъже пред журналистите на официалната пресконференция и призна, че тимът му може само да се постарае да запази честта си в реванша, без да се надява на каквото и да е било чудо.

В последните си 27 домакинства ПСЖ не е допускал поражение и поради тази причина очакванията са за нов успех на Златан Ибрахимович и компания, като също така разликата в класите на двата състава е очевидна.

Съставите

На вратата на домакините очаквано застава Салваторе Сиригу, а пред него в защита са подредени Тиаго Силва, Маркиньос, Дин и Жале. Йоан Кабай е получил доверието на треньора Лоран Блан в халфовата линия, както и Рабио, Хавиер Пасторе и Езикиел Лавеци, който ще има повече свобода да подпомага нападателната двойка Златан Ибрахимович и Единсон Кавани.

Бернд Лено е вратар на Леверкузен, пред него се нареждат Волшайд, Гуардадо, Топрак, Донати, Райнарц, Ролфес, Кан, Сам, Кастро и Дердийок.