Първа победа за Лоренсо, подиум номер 200 за Роси

Световният шампион за 2010 и 2012 година Хорхе Лоренсо спечели първата си победа през сезона в кралския клас на световния шампионат по мотоциклетизъм на писта - MotoGP - след като триумфира с Гран при на Испания на пистата в Херес.

Победата бе 55-та за пилота на Ямаха, който тръгна от полпозишън и успя да се възползва по най-добрия начин от предимството си, за да остави на 5.576 секунди от себе си действащия двукратен шампион Марк Маркес.

Пилотът на Репсол Хонда нямаше възможността да се доближи значително до лидера и да застраши водачеството му, като Лоренсо контролираше напълно надпреварата и водеше от началото до финала.

Маркес във втората половина на надпреварата трябваше да защитава втората си позиция от непоколебимия Валентино Роси, който бе на две секунди от него 10 обиколки преди края. В крайна сметка легендарният италианец в другия мотоциклет на Ямаха се задоволи с третата позиция и записа юбилеен подиум номер 200.

Кал Кръчлоу финишира 4-ти, без да бъде притесняван за позицията си и без да може да се включи в битката за местата на почетната стълбица. Пети остана Пол Еспаргаро, а Андреа Яноне този път трябваше да води дуел за шестото място, което спечели за сметка на Алийш Еспаргаро.

Топ 10 допълниха Брадли Смит, Йони Ернандес и Ектор Барбера, а съотборникът на Яноне в Дукати - Андреа Довициозо - още в самото начало провали състезанието си с две излизания извън трасето, като в крайна сметка завърши 25-ти.

Валентино Роси продължава да бъде лидер в класирането при пилотите след 4 кръга и увеличи аванса си на върха с 82 точки пред Довициозо, който е с 67. С днешния си успех Лоренсо се извиси отново на трета позиция с 62 пункта, а Маркес е четвърти с 56.