Последна европейска нощ за Венгер в Арсенал, Атлетико е на финал

снимка: twitter.com

Атлетико (Мадрид)  се класира на финал в Лига Европа! „Дюшекчиите“ надвиха Арсенал с минималното 1:0 на своя „Уанда Метрополитано“ в полуфинален мач реванш от надпреварата. Първата среща на „Емиратс“ в Лондон приключи при 1:1  и така с общ резултат 2:1 тимът на Диего Симеоне ще се бори за трофея в Лион на 16 май.

Това бе мач номер 250 за Аресн Венгер като треньор в евротурнирите, но той не приключи успешно. Наставникът на Арсенал напуска след края на сезона и това бе последната му европейска нощ начело на „топчиите“.

Съперникът на Атлетико в битката за трофея все още не е ясен. Залцбург надви Олимпик (Марсилия) с 2:0 у дома и намали дефицита си от първия мач, който загуби с 0:2. Така срещата влиза в продължения, след които ще стане ясен другият финалист.

Финалът в Лион ще бъде възможност за мадридския колос да завоюва 3-и трофей от втория по сила европейски клубен турнир. Първият дойде през 2010, а две години по-късно, вече с Диего Симеоне, „лос рохибланкос“ вдигнаха купата в Лига Европа за втори път. Те играха финали в Шампионската лига през 2014 и 2016, но загубиха и двата от градския съперник Реал.

SPORTA.BG проследи срещата на живо с картина и видео. Вижте всичко, което се случи на „Уанда Метрополитано“, ТУК!

Първата част не предложи много атакуващ футбол и опасни положения, като двата тима опипваха почвата и демонстрираха тактическо надлъгване. В 6-ата минута Диего Коща спечели висока топка срещу отбраната на Арсенал, проби в наказателното поле, остана сам срещу Оспина, но стреля над вратата от удобна позиция.

Това бе най-удобната възможност за „лос рохибланкос“ в началото. От другата страна Лаказет и Йозил не се възползваха от добри шансове пред вратата на Облак и не отправиха нито един изстрел в очертанията на вратата.

В края на полувремето обаче Атлетико се събуди и можеше да отбележи в 37-ата минута. Изстрел на Коке от воле извън наказателното поле обаче премина близо до гредата на Давид Оспина. Минута по-късно Гризман и Коке изработиха страхотно заучено положение. Центриране от фаул на испанеца намери френския нападател в пеналта, той овладя, имаше време дори да се обърне, но изстрелът му мина до гредата.

В добавеното време обаче невнимателната игра на Арсенал в отбрана бе наказана от Диего Коща. Той получи страхотен извеждащ пас от Антоан Гризман зад отбраната на гостите, напредна, остана очи в очи с Оспина и го преодоля хладнокръвно за 1:0.

Голът падна в най-неподходящото време за „топчиите“, но въпреки това те опитаха да започнат начисто през втората част. В 52-ата минута обаче тимът на Арсен Венгер направи сериозен пропуск. Арън Рамзи овладя на коляно в пеналта и излезе на чиста позиция, но се забави с удара и Томас Партей изби кълбото от краката му.

Половин час след първия съдийски сигнал Антоан Гризман стреля от пряк свободен удар от около 20 метра, но кълбото премина покрай страничната греда на Оспина. Атлети се събуди и реши да сложи точка на спора.

В 67-ата обаче тимът на Симеоне направи страшен пропуск. Коща измами бранител на Арсенал с финт в пеналта, излезе на чиста позиция и върна към непокрития Гризман. Французинът спря кълбото и стреля, но ударът му бе блокиран току пред вратата. Оспина скочи и улови топката след рикошета, която иначе щеше да попадне в Коща.

Малко по-късно Хенрих Мхитарян влезе като резерва и бе на път да отбележи. Арменецът овладя топката в наказателното поле и стреля от воле, но топката премина опасно над вратата на Облак. Това бе всичко по-интересно в срещата, като силите на гостите не стигнаха за отбелязване на попадение. И не само това - "топчиите" не показаха никаква креативност и не доказаха, че заслужават място на финала на Лига Европа.