Почнахме с мъчна победа срещу Китай във Волейболната Лига на Нациите

Националите ни по волейбол стартираха днес с клизмена победа участието си в най-новия формат на FIVB – Волейболната лига на нациите! Нашите биха дераматично с 3:2 гейма Китай в гостуването си в най-многолюдната страна.  Пламен Константинов малко изненадващо заложи в стартовия състав на България на пълния дебютант Илия Петков в центъра. България бързо дръпна с 3:0 срещу Китай след атаки на Боян Йорданов и Тодор Скримов и единична блокада на Илия Петков. Китай успя да изравни при 5:5 след атака в аут на Розалин Пенчев. България поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване след бърза атака на Боян Йорданов. Доброто взаимодействие между Георги Братоев и Боян Йорданов дадоха добър резултат и България поведе с 16:12 при второто техническо прекъсване. Блокада на Виктор Йосифов направи резултата 18:13. Раул Лосано взе прекъсване за Китай. Нова единична блокада на капитана Виктор Йосифов и 21:16 за България.
Мощна атака по правата на Боян Йорданов и 22:16. Розалин Пенчев изведе България до геймбол с атака за 24:18. Нова технична атака на Розалин Пенчев от зона 4 и България спечели първата част с 25:18.
Волейболистите на домакините от Китай насочиха началния си удар към Розалин Пенчев. Младият български посрещач се пропука на няколко пъти и Китай поведе със 7:3. Домакините поведоха с 8:4 при първото техническо прекъсване, след като Тодор Скримов атакува в аут по диагонала от зона 4. Китай успя да поведе със 7 точки при 12:5. В игра се появи Валентин Братоев на място на Розалин Пенчев, а Георги Сеганов замени Георги Братоев. Три поредни аса на Тодор Скримов намалиха разликата до 11:14. Китай поведе при второто техническо прекъсване при 16:12. Атаки на Боян Йорданов и блокада на Виктор Йосифов намалиха разликата до 2 точки при 15:17. Китай отново поведе с 5 точки при 17:23. Пламен Константинов взе второто си прекъсване в гейма. Тройна блокада срещу атака на Тодор Скримов доведе до геймбол за домакините при 24:17. Китай спечели втората част с 25:18.
Третата част стартира равностойно. Двата отбора се догонваха в резултата до 7:7. Китай успя да поведе с точка при първото прекъсване - 8:7. Технично отиграване по правата от зона 4 над блокадата на Валентин Братоев доведе до равенство 9:9. Бърза атака на Боян Йорданов и 10:10. Последваха 6 безответни точки за домакините и Китай поведе с 16:10 при второто техническо прекъсване. Завърналият се в игра Розалин Пенчев атакува мощно над блокадата по диагонала от зона 4 - 11:16. Волейболистите на България успяха да намалят до 14:17. Аржентинският наставник на Китай Раул Лосано взе прекъсване. Троен китайски блок спря атака на Тодор Скримов - 14:18. Домакините поведоха с 19:14. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Тодор Скримов атакува мощно по правата от зона 2 - 16:20. Боян Йорданов намали до 17:21 с атака по диагонала от зона 4. Китай стигна до гейбол, след като атака на Боян Йорданов бе хваната на блокада 18:24. Атака на Миао Руантон донесе успеха на Китай в третата част с 25:19.
После България се окопити в четвъртата част и с добра игра в атака и на блок затвори гейма след 25:17. Така мачът влезе в решителен тайбрек. В него подопечните на Пламен Константинов бяха страхотни и през цялото време владееха инициативата. С чудесно насочен сервис те разстроиха осрещането на домакините и биха след 15:11 точки и 3:2 гейма. За съжаление взимаме само 2 точки след успеха, защото позволихме на аутсайдера да вземе цели 2 части.