Пловдивската сензация Академик Бултекс с нова бомба в баскет лигата

Сензацията Академик Бултекс 99 продължава наказателната си акция в Националната баскетболна лига. Пловдивският тим грабна 4-та поредна победа и излезе еднолично на второ място след загубата на Берое у дома от Лукойл Академик с 80:87. Отборът на Асен Николов победи като гост Спартак Плевен след истинска драма с куп обрати, завършила 90:88 /23:23, 17:28, 16:20, 21:30/. Академик изоставаше с 16 точки в средата на третата четвърт, но успя да се върне в мача и след драматични финални минути измъкна успеха.

След равностойна първа четвърт Спартак натрупа аванс от 11 точки на почивката. Третата четвърт тръгна равностойно преди една серия от 7-0 да даде аванс от цели 16 точки за домакините. Пловдивският тим отговори със серия от 10 поредни точки, които ги върнаха в мача. Малко след началото на последната четвърт гостите изравниха, след което здравата битка продължи. Плевенчани нанизаха 7 точки поред. Гостите не се предадоха и намалиха, като тройка на Белфийлд отговори на кош и наказателен удар на Маринчешки преди това. Преднината на домакините падна до точка, след което Семпъл блокира Мартин Маринов и подаде на Смит, който изведе Академик напред с 1 т. 30 секунди преди края. Последва нападение за домакините и пропуск на Танев от тройката, след което имаше нарушение срещу Александров. Той успя само при първия си опит. Това даде шанс на домакините и топката стигна до Танев, но той направи крачки при оставащи 2 секунди и така Академик Бултекс 99 спечели поредната си много ценна и заслужена победа. Тя със сигурност гарантира на тима място в Топ 4 преди турнира за Купата на България от 16 до 19 февруари, на който Пловдив е домакин със зала Колодрума. Така студентите ще бъдат поставени при жребия за 1/4 финалите и ще играят срещу отбор от втората четворка. Дотогава остават два мача – домакинство на Берое другата събота от 18 часа в зала Строител и гостуване на Рилски спортист.

Гостите успяха да накажат плевенчани с тяхното оръжие – стрелба от тройката. Академик успя в 11 от 29 опита, докато домакините имаха 8 от 21. Треньорският щаб на пловдивския тим пък за пореден път проведе умело двубоя е взе точните решения в ключовите моменти. Най-резултатен за успеха стана Шакир Смит с 21 точки, като игра и много добре в защита срещу Мартин Маринов. Добре се включи и Оскар Белфийлд с 19 точки, 7 асистенции и 6 борби, Джордан Семпъл вкара 17 точки.