Питсбърг си осигури промоция в плейофите

Питсбърг Пингуинс се класираха за плейофите в НХЛ за осма поредна година, след като победиха трудно като гости съседите си Кълъмбъс Блу Джакетс и предсрочно си осигуриха участие в заключителната фаза на сезона.

Загубата обаче не помогна по никакъв начин на „якетата“ да увеличат шансовете си за втори път в клубната история също да заслужат място в елиминациите – те остават на позиция за „уайлд кард“, но имат равен брой точки с Вашингтон, Детройт и Торонто в битката за последните две места, даващи право на участие в плейофите.

Питсбърг поведе с 2:0 в рамките на минута в третата третина с головете на Крис Куниц и Бо Бенет, а от положение пауър-плей Мат Калвърт оформи крайното 2:1.

Битката за второто място в дивизия Метрополитан се засили, след като Филаделфия Флайърс надвиха Торонто с 4:2 на собствен терен, като поражението е седмо подред за Кленовите листа. Единствената им утеха е голът на Джеймс ван Риймсдайк в 4-ата секунда на втората част, което го прави рекорд за най-бърза шайба в третина, различна от първата. За домакините вкараха Вини Льокавалие, Скот Хартнел, Клод Жиру и Уейн Саймъндс, а отборът им се намира на 6-о място в Източната конференция с 85 точки.

Основният съперник за позицията – Ню Йорк Рейнджърс – изненадващо отстъпи като гост на Калгари и вече има само 1 точка преднина пред Флайър. Рейнджърс бяха надвити с 4:3, въпреки че във втората третина осъществиха обрат от 0:2 до 3:2.

Носителят на Купа „Стенли“ Чикаго Блекхоукс регистрира поражение с 3:5 от Отава Сенатърс, които продължават да са в битката за място на плейофите. Вратарят Крейг Андерсън спаси 46 удара и отчая гостите, а Кларк Макартър вкара едно попадение и подаде за още две. За вратаря това беше завръщане на леда от 10-и март насам, когато напусна с контузия. Другите четири гола за Сенаторите вкараха Ерик Кондра, Коди Чечи, Милан Михалек и Кайл Търис.