Петсетов трилър изпрати Григор Димитров на 1/8-финал на Уимбълдън

снимка: Guliver/Getty Images

Златното момче на българския тенис Григор Димитров продължава да пише история, след като днес хасковлията спечели драматичен петсетов сблъсък с Александър Долгополов и записа рекордно класиране за 1/8-финалите на Уимбълдън.

Въпреки, че загуби първия и третия сет на мача, Гришо отново демонстрира характер на шампион и се наложи с резултат 6:7 6:4 2:6 6:4 6:1 за почти три часа игра в "Ол Инглънд Клъб", Лондон.

Така Григор Димитров достигна за първи път тази фаза на Откритото първенство на Великобритания, където негов съперник ще е аржентинецът Леонардо Майер. Той от своя страна елиминира Андрей Кузнецов, който спря пътя на Давид Ферер в схемата на турнира.

Григор Димитров остава и без допуснато поражение на трева за 2014 година. Българинът вече спечели надпреварата в Куинс Клъб, а сега достигна и до втората седмица на "Уимбълдън". С днешния си успех Гришо си заработи и 180 точки за световната ранглиста на ATP, които запазват шансовете му той да дебютира в Топ 10 на световния тенис след приключване на турнира.

Успехът на Гришо срещу Долгополов бе и негов втори срещу този съперник от три изиграни мача до момента. Българинът се намира и на само една победа разстояние от това да подобри рекордното си класиране в турнири от Големия шлем. В Австралия Гришо достигна 1/4-финалите на надпреварата, а евентуален успех над Леонардо Майер отново ще го изпрати сред най-добрите осем.

27-годишният Леонардо Майер се намира на 64-а позиция в ранглистата на ATP, като в течение на турнира той се справи успешно със Сепи, Багдатис и Кузнецов. До този момент Гришо никога не е играл срещу този съперник, за когото се смята, че е далеч по-добър на червени кортове, отколкото на трева. Двубоят между Димитров и Майер от 1/8-финалите ще се изиграе в понеделник.

4098482

Двамата тенисисти изиграха страхотен първи сет и украинецът се поздрави с успех след тайбрек. Долгополов показа страхотно подаване, като наниза 10 аса и имаше 95% успеваемост на първия сервис, но не успя да се възползва от трите си точки за пробив. Гришо отвърна с 2 аса и нула точки за пробив. Това бе и първият загубен сет на Григор Димитров на Уимбълдън.

Долгополов бе истинска машина за асове в този мач. Чак в седмия гейм на втория сет украинецът изпита проблеми с подаването си. Григор се възползва максимално и достигна до първите си две точки за пробив. Долгополов допусна двойна грешка и Гришо направи първия пробив в мача. Българинът задържа подаването си до края и изравни сетовете.

4098486

Третият сет започна кошмарно за Григор Димитров. Той се разконцентрира максимално във втория гейм и допусна три двойни грешки. Българинът изоставаше с 0:40 и три точки за пробив, но показа характер и изравни. Третата двойна грешка на хасковлията обаче се оказа решаваща и Долгополов направи пробив с петата си възможност.

Григор успяваше да стигне до точки за пробив в следващите подавания на украинеца, но българинът не реализира пробив, въпреки силната си игра.

Двамата тенисисти започнаха по-често да допускат грешки след безгрешните два сета. Сервисът на Долгополов започна на моменти да бъде доста по-слаб и той допускаше двойни грешки. Същото обаче важеше и за Григор, който допусна елементарни грешки в края на сета и позволи да бъде пробит за втори път за 2:6.

4098485

За щастие в четвъртия гейм Григор отново показа характера си на победител, не позволявайки на украинеца да затвори мача. Развоят на частта вървеше гейм за гейм, като при 3:3 Гришо пропусна да пробие сервиса на украинеца. Това обаче се случи при 4:4, когато Димитров съумя да стигне до така важния пробив в частта. При 5:4 българинът вече сервираше за спечелване на втория сет, а въпреки, че Долгополов отрази три поредни сетбола, хасковлията все пак стигна до своето и изравни резултата в сетовете – 2:2.

4098491

Решаващият пети сет се разви фантастично за българското момче, което довърши по категоричен начин своя съперник. Димитров осъществи пробиви в две от първите три подавания на украинеца, като при 1:5 Долгополов вече сервираше за оставане в мача. Григор обаче бе напълно безмилостен на корта, което и му позволи да затвори мача с трети пробив в решаващия пети сет.