От 2008 насам! Ето за кои щеше да е Златната топка, ако ги нямаше Роналдо и Меси

От 2008 година насам Златната топка неизменно е за Лео Меси (5) или Кристиано Роналдо (4). И това не е изненада, защото класата им наистина е извънземна и всеки сезон подобряват всевъзможни рекорди. Но кои звезди щяха да печелят наградата, ако двамата ги нямаше? Отговор на този въпрос ни дава Sports.ru.

2008 г. (Роналдо печели, Меси е втори)

Фернандо Торес. Испанският нападател щеше да спечели Златната топка в отсъствието на Роналдо и Меси, Той вкара 24 гола във Висшата лига (колкото Адебайор), а пред него беше единствено Кристиано (31). Торес обаче спечели европейското първенство, където вкара два гола, включително и победния за 1:0 над Германия на финала.

2009 г. (Меси печели, Роналдо втори)

Шави. Той беше избран за най-добър играч на Евро 2008, но не бе сред тримата номинирани за Златната топка. Следващите 12 месеца обаче бяха феноменални за легендата на Барселона и той беше диригентът на каталунския отбор, който спечели историческите шест титли за един сезон – Ла Лига, Купата на Краля, Шампионска лига, Суперкупите на Испания и Европа и световното клубно първенство.

2010 г. (Меси печели, Роналдо не е в челната тройка)

Иниеста. Според мнозина това е една от най-незаслужените Златни топки на Лео Меси. Те са на мнение, че отличието трябваше да отиде при някого измежду Иниеста, Шави и Снайдер. Тази година Испания и Холандия играха финал на световното първенство, а тримата бяха брилянтни по терените в ЮАР. Иниеста обаче беше човекът, който короняса иберийците с гол в продължението.

2011 г. (Меси печели, Роналдо е втори)

Шави. Той имаше сравнително скромен сезон (3 гола и 7 асистенции в Ла Лига и 2 гола и 3 асистенции в Шампионска лига), но това беше достатъчно Барселона да спечели и двете състезания. Стилът "тики-така" триумфира през тази година, а Шави беше най-видният му изпълнител.

2012 г. (Меси печели, Роналдо е втори)

Иниеста. Безсмислено е да се състезаваш с Меси и Роналдо (общо 96 гола в Ла Лига за двамата). Испания обаче отново спечели европейското първенство, а Иниеста буквално твореше по терените. Но и това не му помогна даже да се доближи до най-престижната индивидуална награда във футбола. За утеха получи приза за най-добър играч на Евро 2012.

2013 г. (Роналдо печели, Меси е втори)

Франк Рибери. Байерн спечели исторически требъл, а голямата звезда беше французинът. Той даже казал на жена си да се освободи за церемонията по награждаването за Златната топка. През 2012/13 Рибери събра 34 точки по системата гол+пас, но дори и след най-добрия сезон в живота си не успя да задмине Роналдо и Меси.

2014 г. (Роналдо печели, Меси е втори)

Нойер. 25 без допуснат гол за Байерн, световен шампион, Роналдо и Португалия не прескочиха групата. Меси и Аржентина играха финал срещу Германия, загубен след продължения, а аржентинецът получи приза за най-добър играч на Мондиала. Нойер остана на сухо със сухите си мрежи и трофеите.

2015 (Меси печели, Роналдо е втори)

Неймар. Имаше огромна заслуга за требъла на Барселона, вкара на финала в Шампионска лига, но в крайното класиране остана трети. Пред него се наредиха Меси и Роналдо.

2016 г. (Роналдо е пръв, Меси втори)

Гризман. Французинът изведе Атлетико Мадрид до финал в Шампионска лига, родината си до финал на Евро 2016, но все още е далеч от головата класа на Роналдо и Меси. Суарес също беше достоен за наградата. По системата гол+пас събра 85 точки срещу 66 за Кристиано и 67 за Лео.