Обзор на българското участие в турнира за Купата на УЕФА

снимка: fcfootballblog.com

Снощи се изиграха първите срещи от втория предварителен кръг на турнира за Купата на УЕФА.

За наше съжаление нито един от българските отбори не успя да старира с победа. Локомотив София допусна поражение от сръбския Борац Чачак с 0:1 навън, а Литекс не съумя да вкара гол на израелски Апоел Кирят Шмона и завърши 0:0 в Ловеч. Най-добър резултат записа тимът на Черно море, който измъкна равенство 1:1 при гостуването си на Макаби Нетания, и може би има най-голям шанс от трите отбора да продъжи напред.

Българите, който играят в чуждестранни отбори, обаче могат да са доволни от развитието на срещите. Националът Станислав Генчев игра цял мач за своя Васлуй при победата с 2:0 при визитата на латвийския Металургс, като дори записа името си сред голмайсторите. Той вкара втория гол в 73-та минута с удар от 20 метра.

Друг български национал - Стилиян Петров - също записа победа. Той бе титуляр за Астън Вила при победата с 1:4 като гост над исландския Хафнафьордур. Полузащитникът се отличи със стабилни изяви в средата на терена, преди да бъде заменен в 66-та минута.

Израелският Апоел Тел Авив пък завърши 0:0 със сръбския Войводина Нови Сад. За гостите пълни 90 минути изиграха бившите футболисти на Левски Елин Топузаков и Димитър Телкийски, но не успяха да помогнат на тима си да спечели. Въпреки това Апоел не допусна гол във вратата си и има всички шансове да отстрани своя съперник на реванша в Израел след две седмици.

Българският нападател Валери Домовчийски не попадна в групата на Херта за мача с Интерблок Любляна. Германците спечелиха гостуването си в балканската страна с безпроблемото 2:0, а головете бяха дело на Марко Пантелич.

Изненадата на кръга дойде от Манчестър, където местният Сити загуби от Мидтиланд с 0:1. Мартин Петров игра цял мач за домакините и нацели греда, а Валери Божинов се появи в 64-та минтута като резерва, но също не успя да се разпише.