Нов спорен гол лиши Италия от финалист в Лига Европа (ВИДЕО)

Наполи се провали в стремежа си да се класира на финал в Лига Европа за първи път от паметната кампания през 1989 година с талисмана Диего Марадона в състава си. „Партенопеите“ на Рафаел Бенитес отстъпиха с 0:1 при гостуването си на Днипро пред около 65 хиляди екзалтирани зрители на Олимпийския стадион в Киев и с общ резултат 1:2 сензацията от Днепропетровск осъществи исторически подвиг и ще играе финал.

И този гол на Днипро обаче бе изключително спорен, след като в предишния мач на „Сан Паоло“ Йевхен Селезньов донесе скъпоценното равенство в последните минути от засада. Сега нападателят на Днипро се разписа в 57-ата минута, за да „взриви“ трибуните на Олимпийския стадион в Киев, засичайки центриране от левия фланг на звездата Йевхен Коноплянка.

Селезньов обаче по-скоро извърши нарушение в атака срещу персоналния си пазач Мигел Бритос, защото определено използва неправомерно ръцете си и ги обви около врата на защитника, за да спечели предимство във въздуха.

Наполи имаше чисто положение още в осмата минута, но Гонсало Игуаин отново пропиля златен шанс да се разпише за седми път в Лига Европа, както направи и преди седмица от стопроцентови ситуации.

Днипро не допусна пропукване при късния натиск на „партенопеите“ и изстрада крайния успех, след като за първи път в историята си ще играе финал в евротурнир. На 27 май във Варшава украинците ще се изправят срещу актуалния носител на трофея Севиля, който в другия реванш победи с 2:0 Фиорентина и с общ резултат 5:0 също е на финал (подробности вижте НА ТОЗИ ЛИНК).

В осмата минута Наполи пропусна първото чисто положение в срещата и не успя да натрупа ценен аванс още на този ранен етап. Гьокан Инлер с отлично подаване по земя намери пролуката в отбраната на Днипро и изведе на стрелкова позиция сам срещу вратаря в наказателното поле Гонсало Игуаин. Аржентинският голаджия на "партенопеите" обаче разочарова и стреля в средата на вратата, което позволи на стража Денис Бойко да се намери решително.

В 28-ата минута отново Игуаин се озова на стрелкова позиция в пеналтерията, този път след центриране отляво на Фаузи Гулам, което бе пратено точно в зоната между двамата централни защитници. Точно там дебнеше Игуаин, който с хубав удар с глава от сравнително далечно разстояние затрудни максимално Бойко, но стражът изби.

Като цяло през първото полувреме Наполи бе по-деен в атака, макар често да изпадаше в ситуация, в която не играеше достатъчно с топката и халфовете определено разочароваха. Домакините рядко опитваха скоростни акции в предни позиции и не затрудняваха Андухар, като отново залагаха на рушене на играта с чести фаулове.

В 35-ата минута Днипро застраши сериозно вратата на Андухар чрез далечен удар на Селезньов, който обаче бе париран майсторски от вратаря на Наполи. В началото на второто полувреме домакините също стигнаха близо до попадението, след като Селезньов намери Лухкевич в наказателното поле, но диагоналният шут на външния халф мина на сантиметри от гредата.

Импулсът в играта на Днипро продължи и в 54-ата минута Йевхен Коноплянка свърши отлична работа по левия фланг, за да предостави топката на Селезньов в пеналтерията, но шутът на нападателя попадна право в ръцете на Андухар.

Някак логично на фона на прогреса в играта си след почивката в 57-ата минута Днипро поведе, макар отново да останаха съмнения за легитимността на попадението. След като в предишния мач голът на украинците бе от засада, този път Селезньов по-скоро извърши нарушение в атака срещу Мигел Бритос, за да засече с глава великолепно центриране на Коноплянка - 1:0.

Yevhen Seleznyov 1:0 | Dnipro - SSC Napoli 14...by EuropeanLeagueLiveGoal

След инкасираното попадение поведението на Наполи коренно се промени, а за това помогна и включването на Марек Хамшик и на Дрийс Мертес. Белгиецът моментално почна да редува удари от всякакви позиции, които носеха опасност, но им липсваше точност. Мертенс бе неудържим в първоначалните си минути на терена и допринасяше сериозно за канонадата към Бойко, който все пак удържаше аванса на тима си.

В 76-ата минута бе пропуснато поредното положение от играчите на Наполи, които пак създадоха напрежение с изпълнение на ъглов удар, но този път от голлинията бранител на Днипро трябваше да чисти, а разбкърването завърши с нов неточен изстрел.

В 80-ата Бойко отново улови топката с облекчение, след като Черебячко я насочи към него, пресичайки центриране отдясно на Кайехон. В 88-ата минута Андухар на два пъти трябваше да отразява опасни удари след контраатака на домакините, които тъкмо се бяха отървали от порадната напрегната ситуация в своето наказателно поле след серия от центрирания.

Гредата попречи на домакините да увеличат резултата в своя полза в добавеното време, а финалните набези на гостите не им донесоха успех - 1:0 и Днипро е на финал.