Ноле измъчи Надал в спектакъл, но Краля е на финал в Рим

снимка: twitter.com

Рафаел Надал и Новак Джокович изиграха истински спектакъл на полуфиналите на "Мастърс" турнира в Рим, който завърши с победа на испанеца в два сета - 7-6(4), 6-3. Сърбинът и Матадора припомниха на феновете за доброто старо време, в което почти всеки финал от тура бе с тяхно участие, и показаха най-красивия тенис, на който са способни.

Бившият номер 1 измъчи Краля на клея с невероятна игра от основната линия, здрава защита и изненадващи ретури, но в крайна сметка преклони глава след два часа игра. Надал се класира на своя 10-и финал във Вечния град и ще се бори за своята титла номер 8.

Последният му финал бе именно срещу Ноле през 2014 и тогава победата бе за сърбина. Той, от своя страна, пропусна шанса да се класира за трети пореден път за битката за титлата. Ноле загуби финали миналата година и през 2016. Общият баланс между двамата тенисисти вече е намален – 26:25 за Джокович.

Двубоят започна кошмарно за Рафа, който още в първия гейм даде два брейкбола на съперника си при 40-15. Топ поставеният в схемата обаче не се стресна и излезе от ситуацията, обръщайки развоя на гейма.

Матадора успя да пробие за 3-2. Джокович сбърка къса топка в мрежата, с което Рафа поведе с 30-0. Въпреки че изравни, Ноле пак се пропука и след мощен форхенд на испанеца допусна брейк.

Най-доброто разиграване дойде при 4-2 за Рафа и 15-0 за Джокера. Надал спаси невъзможна къса топка, а след това върна още една трудна топка, преди Ноле да завърши с воле. Стигна се до 5-3, при което Матадора допусна пробив след гейм на 15. Джокера изравни и вкара сета в тайбрек.

Там той поведе, но Надал обърна до 3-1 с красиви уинъри. Джокович пак намери сили да изравни, но след 3-3 той взе само една точка. С мощни форхенди от основната линия испанецът пречупи съпротивата на опонента си и затвори тайбрека със 7-4.

Във втория сет сърбинът изглеждаше обезверен и крайно изтощен. Той загуби второто си подаване в частта на нула след убийствени удари на Рафа от дъното на корта. Оттам нещата тръгнаха под диктовката на Матадора.

Надал играеше добре и не даваше точки за пробив на съперника си, но бе опрян до стената при резултат 4-3. Геймът продължи доста минути, като се стигна три пъти до дюс, но накрая Рафа измъкна подаването си с невероятен форхенд уинър по диагонала и принуди опонента си да сервира за оставане в турнира.

Сърбинът вече нямаше сили да се противопостави на испанеца и му позволи да поведе с 40-15. Ноле спаси първия мачбол, но при втория нямаше шанс. Матадора завърши с бекхенд по правата и се отправи към своя 10-и финал във Вечния град. Там той чака за съперник победителя от мача между Марин Чилич и защитаващия титлата си Александър Зверев.