Нок-аут за Челси в Бирмингам

Първото поражение на Челси за 2014 година е факт, след като на „Вила Парк” днес Астън Вила излъга лондончани с 1:0 в мач от 30-ия кръг на Премиършип, поднасяйки на тепсия титлата в ръцете на Манчестър Сити.

Единственото попадение бе дело на Фабиан Делф в 83’, след като полузащитникът триково засече центриране на Олбрайтън за 1:0. Ключовият момент пък дойде в средата на втората част, когато Вилиан беше изгонен за заслужен втори жълт картон.

В добавеното време нервите на Рамиреш не издържаха и при единоборство стъпи с бутоните върху двата крака на противников футболист, получавайки директен червен картон.

Така лондончани загубиха ценни три точки в борбата за титлата. Възпитаниците на Жозе Моуриньо са първи с актив от 66 точки, но Манчестър Сити е само на 6 зад лидера, както и с цели 3 мача по-малко от прекия си конкурент за титлата.

Това е и първо поражение за Челси от началото на декември насам, а заедно с равенствата през 2014 (срещу Уест Хям и УБА) могат да се окажат ключови при евентуална загуба на титлата през настоящия сезон. Астън Вила пък има актив от 34 точки на 10-о място, също с мач по-малко. Сашо Тонев отново не беше в групата за двубоя.

През първата част КРистиан Бентеке беше автор на най-опасното положение в двубоя, след като малко преди почивката се откри на добра позиция и стреля към долния ляв ъгъл на Петър Чех. Вратарят не успя да се намеси, но и топката мина на милиметри от страничния стълб.

В самия край пък Челси стигна до гол, когато след центриране от корнер Матич беше оставен непокрит на лявата греда, овладя топката и отбеляза, но съдията отмени попадението заради игра с ръка на сръбския полузащитник.

Като цяло Челси владееше повече инициативата и натискаше, но ефект от това нямаше и двата отбора се оттеглиха на почивка при 0:0. През второто полувреме статуквото се запази, а удари на Азар, Торес и Оскар не затрудниха с нищо Брад Гузан.

Пробивите на Челси вещаеха по-голяма опасност, но един такъв на Фабиан Делф изкара червен картон на Вилиан. Той фаулира халфа в средата на терена, а съдията нямаше избор и му показа втори жълт и съответно червен картон в 68’.

Рон Флаар можеше да се превърне в герой за своите, но в 81’ ударът му с глава мина на сантиметри от страничната греда. Това нямаше значение минута по-късно, след като Олбрайтън проби отляво, нахлу в наказателното поле и подаде към Делф, който с триков удар прати топката в долния ляв ъгъл на Чех – 1:0 за „виланите”.

До края на срещата лондончани не успяха да реагират на предизвикателството, записвайки първата си загуба от декември насам. Делф можеше да вкара и втори гол, но уцели гредата зад Чех. Накрая имаше и грозни сцени, като Рамиреш беше изгонен заради неспортсменска постъпка, докато Жозе Моуриньо беше изпратен на трибуните.