Непробиваем Григор на полуфинал в Ротердам!

снимка: twitter.com

Григор Димитров се класира на полуфиналите на турнира от сериите АТР 500 в Ротердам. Българинът показа характер и надделя над Андрей Рубльов с 6-3, 6-4 за малко над един час в зала "Ахой Арена". Това бе втора победа на Димитров над 20-годишния руснак, след като го отстрани в трети кръг на Откритото първенство на Австралия.

За място на финала в надпреварата българинът ще мери сили с Давид Гофен, който се класира без игра, след като Томаш Бердих се отказа поради заболяване. Григор има 6 мача срещу белгиеца и е печелил 5 от тях. Интересното е, че единствената му загуба е точно в Ротердам, където преди година Гофен го елиминира на 1/4-финал.

Двамата тенисисти си размениха бързи начални подавания, но скоро Григор узакони по-добрата си игра с пробив. Той направи брейк за 3-1, след като в този гейм поведе с 40:30. Рубльов успя да изравни, но Димитров получи нова точка за пробив и я реализира чрез къса топка и малка помощ от мрежата. В следващото си подаване българинът се затрудни, като се стигна до дюс. Той обаче пласира мощен сервис, а и Рубльов изкара топка в аут, което помогна на шампиона от финалите в Лондон да поведе с 4-1.

Българинът продължи да тероризира своя съперник и да го разхожда по корта и в следващия гейм. Рубльов дръпна с 40:0 и изглеждаше така, сякаш лесно ще затвори подаването си. Димитров обаче успя да изравни точките с брилянтна защита и едно разиграване, завършило с лесно воле на мрежата. Руснакът обаче предизвика Григор да направи две грешки и се измъкна сух от тежката ситуация.

До края на частта Димитров не изпусна инициативата и, възползвайки се от брилянтния си сервис, затвори частта с 6-3.

Вторият сет започна с нова размяна на подавания до 3-3, като при 2-1 за Рубльов Григор му даде точка за пробив. Българинът обаче се спаси и на свой ред успя да пробие за 4-3. Тогава той поведе с 30:0, след като разходи по корта руския си опонент. Рубльов върна една точка, но след това Гришо направи изпълнението на двубоя. Той вкара мощен ретур по правата, удряйки топката от форхенд с бързо изтегляне назад. До края на гейма задачата на Димитров бе лесна и той осъществи така важния брейк.

В следващия гейм обаче Димитров бе притиснат до стената. Той поведе с 40:0, но допусна да бъде изравнен. Рубльов дори получи точка за пробив, но българинът успя да я отрази със сетни сили. Така, след пет дюса, Димитров най-накрая успя да вземе подаването си, предизвиквайки грешка на руснака в гейм, продължил над 5 минути.

До края обаче Димитров отново не изпусна набраната инерция и макар Рубльов да взе подаването си за 4-5, Григор затвори мача с 6-3, 6-4, за да се класира на полуфиналите. Българинът стига за втори път до тази фаза в Ротердам, след като бе на един мач от финала и през 2013 г. Тогава той загуби с 4-6, 4-6 от Хуан Мартин дел Потро, който впоследствие вдигна титлата.