Непреодолим Надал обърна безгрешен Зверев за титлата в Рим!

снимка: twitter.com

Рафаел Надал детронира шампиона от "Мастърс" турнира в Рим Александър Зверев и спечели титлата във Вечния град за невероятния осми път. Матадора се наложи над младия си опонент с 6-1, 1-6, 6-3 в епичен финал, изпълнен с обрати, красиви разигравания и неочаквани фактори. Един от тях бе дъждът, който при пробив преднина за Зверев в третия сет отложи мача, а след подновяването на играта освеженият Надал обърна събитията и триумфира с трофея.

Саша Зверев даде заявка за много силен мач още в първия гейм, в който Надал сервираше. Немецът поведе с 40-0 след изненадващи ретури. Рафа съумя да спаси два брейкбола, но при третия се пропука и Зверев проби.

Това по никакъв начин не притесни Краля на клея, който се разяри и светкавично върна брейка с гейм на нула. Веднага след това самият Зверев се озова в ситуация да отразява два брейкбола и не успя да го стори. Рафа включи на скорост и поведе с брейк за 3-1.

Играта на световния номер 3 съвсем се срина и той даде още един свой сервис гейм на Матадора. При 4-1 Зверев поведе с 40-15, но Надал направи няколко уинъра и обърна развоя на гейма. Веднага след това испанецът затвори сета безпроблемно с 6-1.

Не такава бе ситуацията във втората част. Немецът се реабилитира и намери играта си, за да осъществи пробив за 2-0. Той получи два брейкбола и се възползва от втория, след като Надал завърши с топка в мрежата.

Зверев поведе с 3-0, а след това двамата изиграха дълъг гейм, приключил с нов пробив на световния номер 3. Надал трябваше да отразява три точки за пробив и пак не се справи. Матадора успя да запише само един гейм в този сет, а след това Зверев го затвори убедително с 6-1, за да изравни.

Третата част започна кошмарно за 7-кратния шампион във Вечния град. Зверев успя да пробие още първото подаване на Рафа и да вземе психологическото предимство. Неочаквано обаче над Рим заваля проливен дъжд и двубоят трябваше да бъде отложен при 3-1 в полза на немеца.

Двамата тенисисти се върнаха на корта минути по-късно, за да може Матадора да намали пасива си до 2-3, но дъждът отново заваля и наложи отлагане за още над половин час. След второто подновяване на играта Рафа вече беше изчистил лошите мисли от главата си и бързо влезе в ритъм.

Той върна светкавично брейка за 3-3, а играта на немеца бе повече от разконцентрирана. Това си пролича и в 8-ия гейм от сета, когато Зверев бе пробит, за да може Надал да сервира за спечелване на титлата. Рафа завърши безпроблемно мача за малко над два часа - 6-1, 1-6, 6-3.

Това бе пета победа на испанеца над световния номер 3 от общо пет мача помежду им. Надал взе сладко отмъщение за миналата година, когато отпадна на 1/4-финалите във Вечния град от Доминик Тийм, а впоследствие Саша Зверев спечели титлата.