Неостаряващият вълшебник Хигинс изравни легендата Дейвис по снукър титли

снимка: World Snooker

По-малко от седмица преди началото на PTC Victoria Bulgaria Open неостаряващият Джон Хигинс спечели 28-ата ранкинг титла в кариерата си, за да изравни по този показател легендарния Стив Дейвис.

Вълшебника от Уишоу триумфира с 10:5 срещу Дейвид Гилбърт във финала на Международния шампионат в Китай – един от сравнително новите ранкинг турнири със солидния награден фонд от 657 хиляди паунда.

Финалът премина драматично, като в началото му двамата майстори на щеката не успяваха да се надвият и вървяха при резултат 4:4, преди обаче Хигинс да спечели шест от следващите седем фрейма и да си осигури блестящата победа.

40-годишният Хигинс, който е сред любимците на българската публика и ще се бори за трети финал и втора титла в София, вече има 28 триумфа в снукър турнирите от най-висок ранг. Така той изравнява иконата Стив Дейвис, дръпва с 1 на феноменалния Рони О'Съливан и се доближава на шест до убедителния лидер в това отношение Стивън Хендри.

Самият Хигинс определи Междунарония шампионат в Китай като втория по значимост в календара след Световното първенство, независимо от факта, че всички любители на джентълменския спорт класират Шампионата на Обединеното кралство и Мастърс-а в Лондон за допълващите топ 3 надпревари.

Шотландецът бе в тежка серия без трофей от ранкинг турнир – цели 29 месеца преди началото на настоящия сезон, но спечели Откритото първенство на Уелс и след това на Австралия, за да затвърди възвръщането на върховата си форма.

Световният номер 40 Дейвид Гилбърт е изненадващ финалист, особено при положение, че преди турнира в Китай никога не бе прескачал осминафиналите на ранкинг събитие. Той спечели най-тлъстия чек в кариерата си от 65 хиляди апунда, а шампионът взе 125 хиляди.

Ако Гилбърт не може да се смята за равностоен опонент във финала на Хигинс, то Вълшебника от Уишоу елиминира по пътя към титлата си играчи като Жао Цинтон, Майкъл Холт, Шон Мърфи (с категоричното 6:0), Джо Пери и Марк Селби с 9:4 на полуфиналите.