Не петли, а феникси! Франция го направи!

Франция го направи. Първата европейска нация, която спечели короната на Световно първенство (у дома през 1998) и след това на Европейско (2000), стана и първата нация, която заличава пасив от 0:2 след първия мач от баражите, за да се класира на Мондиал.

„Петлите“ съкрушиха Украйна с 3:0 в реванша на препълнения „Стад дьо Франс“ и спечелиха признанието на Стария континент.

Оптимизмът във Франция изобщо не бе в излишък преди началния съдийски сигнал в столицата Париж. Цели 89.4% от читателите на вестник Le Parisien бяха дали отрицателен вот на въпроса дали националният отбор ще се класира на Световното първенство в Бразилия.

60% пък бяха дали същия отговор на запитването на вестник L'Equipe, който в днешния си брой излезе със заглавие „Направете го“ на началната си страница, а за фон имаше колаж на очите на титулярните футболисти.

И те го направиха. „Петлите“ бяха пред угрозата да останат без официален мач в следващите 3 години, защото са докакини на следващото Европейско първенство през 2016-та година. Украйна пък се намираше във великолепна серия от цели 8 мача без допуснат гол, а „петлите“ трябваше да вкарат не един, а три във вратата на Андрий Пятов.

4702068e-08ae-89fa-41f8-af2e5f06af99

Мамаду Сако откри резултата в 22-ата минута, а Карим Бензема се разписа за 2:0 в 34-ата минута и на толкова ранен етап от реванша задачата на домакините бе почти изпълнена. Второто полувреме протичаше сковано и нервно за състава на Дешам, преди Сако да взриви трибуните в 72-ата минута, правейки 3:0.

f9a256d3-9912-5bd3-cc50-82103603ef17

Така французите осъществиха пълно преобразяване спрямо представянето си в първия мач, когато звездният състав изглеждаше трагично и срамно. Днес всички изиграха 90 минути с непримиримия дух на своите предшественици от поколението, което стана шампион през 98-ма и 2000-ата. Феновете в страната пък със сигурност не са се радвали толкова много на националния си отбор именно от онези години.

20 години след кошмара на „Парк де Пренс“, причинен от великата генерация на България, Франция избегна ужаса на изолацията от големия футбол на световно равнище.

1802f573-bd1c-e5c8-81fb-e160a05c59e1

Героят за „петлите“ Мамаду Сако, който реализира два от головете срещ Украйна, е първият защитник, разписвал се повече от веднъж в рамките на един мач за националния отбор след Лилиан Тюрам.

Франция спази традицията от 1996-та година насам да не губи последния си мач от календарна година - „петлите“ не само не загубиха, а и постигнаха една от най-великите победи в историята си.